Bývalý utečenec: Na Slovensku som sa s rasizmom nestretol

Azim Farhadi pred 18 rokmi prišiel ako utečenec z Afganistanu. V piatok od 12:00 do 13:00 bude odpovedať na otázky čitateľov sme.sk.

(Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

Azim Farhadi pred 18 rokmi prišiel ako utečenec z Afganistanu. V piatok hodinu odpovedal na otázky čitateľov sme.sk.

Chcete vedieť, prečo ku nám imigranti prichádzajú? Máte iné otázky? Azim Farhadi prišiel na Slovensko pred 18 rokmi, keď utiekol z Afganistanu pred vojnou a Talibanom.

Prešiel si celým azylovým procesom, naučil sa po slovensky, našiel prácu, vyštudoval žurnalistiku a dnes okrem prípravy relácie Integruj pre RTVS pomáha žiadateľom o azyl s prekladom a vybavovaním byrokracie.


Koľko rokov ste mali, keď ste emigrovali? Viete porovnať situáciu aká bola vtedy, s tou aká je teraz ? (Filip)

"Mal som 22. Vtedy nebolo toľko konfliktov na svete. Utekal som pred fundamentalistami keď obsadili Kábul, situácia sa zmenila. Za posledných päť rokov po Arabskej jari je zlá situácia v Iraku, Sýrii a takisto aj v severnej Afrike a to zvýšilo aj počet utečencov. Keď je počet migrantov väčší, tak je to pre nich ťažšie, takisto aj pre jednotlivé štáty -zistiť, prečo prišli a z akých dôvodov."

Kde sú tí migranti, ktorí údajne utekajú pred vojnou a biedou? Na mnohých fotkách ich vidno v značkových šatách a mobilmi/tabletmi v rukách. (gorgoroth)

"Je to individuálne. Každý má iný nárok - niekto si chce zachrániť svoj život a ísť do pokojnejšej oblasti. Každý migrant neuteká pred chudobou, ale sú rôzne konflikty a vojny, pred ktorými si chcú zachrániť život. Napríklad sýrski utečenci mali predtým dobrý život aj peniaze, pre nich to nie je dôležité ekonomicky. Utekajú od vojny. Mobily v rukách sú ten zostatok, doma toho mali určite viac. Veľa utečencov má peniaze, najmä keď sú schopní tisíce eur zaplatiť prevádzačom."

Ako hodnotíte migračný proces na Slovensku? (martin)

"Je veľmi prísny voči utečencom na Slovensku. Viacerí utečenci ale nechcú zostať tu, takže pre Slovensko je to jednoduché, viacerí majú záujem ísť ďalej. Na druhej strane - viacerí, čo tu zostali, roky pracujú, platia dane, ale nie sú si istí, či dostanú trvalý pobyt. Nevedia, či tu môžu zostať žiť, mať svoj byt a zabezpečiť sa pre budúcnosť. Na rozdiel od iných krajín je však celý proces prísny, trvá to však všade rovnako".

V akom rozsahu pociťujete rasizmus na Slovensku, hlavne na pracovisku?

"Som na Slovensku už 18 rokov, našťastie som sa nestretol s rasizmom. Ale v posledných dňoch som si všimol na sociálnych sieťach, čo som neočakával - že viacerí vzdelaní ľudia mali rasistické komentáre. Hlavne ženy, ktoré majú šatky na hlavách a žijú tu, sú častejšie terčom nadávok, často ich posielajú domov. Ale sám som sa s tým nestretol, ani na pracovisku. Neviem, aké by to bolo, ak by som zmenil prácu. Najväčší problém majú moslimky a africkí študenti. Ale určite sa to za 18 rokov zlepšilo, najmä po vstupe do EÚ sa zmenil pohľad Slovákov na svet."

Podľa Vášho názoru, budú terajší migranti vo väčšej miere prínosom alebo skôr ťarchou pre EU?

"Záleží to aj na štáte, ako postavia migračné politiky a ako sa migrant môže naučiť jazyk a potom začať pracovať. Na Slovensku, čo poznám viacerých migrantov, by som povedal, že aj 98% z nich pracuje alebo študuje. Je tu viac ako 620 lekárov zo zahraničia a viacerí odborníci a vedci. Určite existuje aj opačný príklad, keď nechcú pracovať, ale je to málo prípadov. Ak niekto chce žiť a prežiť, musí pracovať. Ak Slovák nechce pracovať, môže mať za sebou napríklad rodičov, ale cudzinec, ktorý je tu sám, tú podporu nemá, musí zarábať sám na seba."

Myslíte si že vnímanie žien aké je v oblasti odkiaľ prichádzajú imigranti je kompatibilné s naším?

"Hádžeme všetkých do jedného vreca, napríklad podľa toho, že ženy nemôžu v Saudskej Arábii šoférovať. Keď som sa rozprával so ženou, ktorá bojovala v Saudskej Arábii, nie všetci to podporujú. Iná tvrdí, že je rada, že má šoféra, tak prečo by sa musela učiť šoférovať. Je naivné myslieť si, že by pár moslimov zmenilo kultúru. Je to iný štát, má svoje zákony. Ak sem niekto príde, tak musí akceptovať zákony a kultúru."

Čo si myslíte, že by Slovensko malo s utečencami robiť inak, aby nedopadli ako naši Rómovia, prípadne aby nevznikali utečenecké ghettá ako vo Francúzsku, Švédsku a ďalších bohatších krajinách? (Milan Fabo)

"Vinní nie sú len Rómovia, ale aj štát. Známe rómske porekadlo hovorí, že aký gadžo, taký cigán. Ale nechcem sa tu zaoberať roblematikou Rómov. Emigranti tak určite nedopadnú, pretože ich situácia je historicky iná. Treba dobrú integračnú politiku a poskytnúť jazykové kurzy a spolupracovať s mimovládnymi organizáciami. Treba ich integrovať do spoločnosti."

Súhlasíte s prítomnosťou USA v Afghanistane. Súčasný Afghanistan je vazalom a neslobodným prisluhovačom USA.

"Súhlasím, keď je v Afganistane je viac ako 38 rokov vojna, tak štát na to nie je pripravený, aby proti radikálom bojoval. Pokiaľ nie je štát schopný chrániť obyvateľov, dovtedy by tam mali zostať."

Aký bol váš prvý pozitívny zážitok po príchode na Slovensko? (Slava)

"Odkedy som prišiel na Slovensko tak mám chvalabohu len pozitívne zážitky, ale vždy sa modlím, aby to tak aj zostalo. Keď sem príde utečenec, musí byť pripravený, že to je iná krajina, iná kultúra, ľudia sú rôzni. Keď som nevedel jazyk, niektoré veci som pochopil inak, vysvetľoval som niečo inak úradníkom. Dochádzalo k nedorozumeniam. Ale to je všade."

Prečo, keď sem utečenci prídu, neprispôsobia sa Európe a jej zvykom, ale žiadajú, aby sa Europa prispôsobila im? (Jana Sturcova)

"Nemyslím si, že to je pravda. Každý chce zachovať svoju kultúru, ale neznamená to, že Európania sa musia prispôsobiť ich kultúre."

Prečo ste sa rozhodli pre Slovensko? Nie sme z pohľadu utečenca práve atraktívna krajina. (michal)

"Mal som známych na Slovensku. Bola to bývalá diplomatka, ktorá pracovala v Afganistane, počas vojny odišla z Afganistanu a povedala, že mi pomôže, ak by situácia bola jedného dňa veľmi zlá. Vtedy som bol ešte mladý a chcel som pokračovať v štúdiu. Chvalabohu som prišiel na Slovensko, študoval som žurnalistiku a dnes pracujem."

Neplánujete sa vrátiť žiť do Afganistanu? Čo by sa muselo zmeniť, aby ste sa vrátili do Afganistanu?

"Už som investoval dosť na Slovensku, žijem tu, pracujem, budem sa ženiť. Určite zostanem tu. Ale pracovne sa v rámci rozvojovej pomoci občas do Afganistanu vraciam. Zo Slovenska pôjdem preč vtedy, keď budú všetci Slováci xenofóbni, fundamentálni a radikálni, ale teraz to nie je ten prípad. Radikálov je ale veľmi málo a sú neviditeľní, tak ako všade na svete."

Aké sú pocity človeka, keď príde do inej krajiny úplne inej kultúry, kde sa používa úplne neznámy jazyk ? Nemáte (nemali ste ) potrebu nájsť komunitu, ľudí pochádzajúcich s Vašej pôvodnej domoviny ? (stano)

"To je prvé, čo cudzinca napadne, stretnúť krajanov. Snažil som sa skontaktovať s Afgancami, ktorí tu prišli počas socializmu, aby som sa spýtal, čo je dôležité a čo robiť. Najskôr som začal pracovať a popri tom som sa učil po slovensky. Prvý deň som chcel hovoriť po slovensky, ale nemal som čas na kurz. Ale vždy som mal zošiť a pero a stále som si zapísané slová opakoval."

Cesta loďkou (cez prevádzačov) stojí pár tisíc USD. Prečo tí ľudia platia také nehorázne peniaze namiesto toho, aby si kúpili letenku do Európy? (Mark)

"Ak chcete priletieť, potrebujete víza (aspoň turistické). A podľa zákona nemáte preto právo požiadať o azyl, hneď by vás vyhostili. Preto je jedinou možnosťou prísť cez hranice po zemi. Preto je zákon o migračnej politike - ak mal dôvody prísť, zostane, ak nie, tak ho vrátia späť."

Ako vnímate že na Slovensku nie je ani jedna mešita?

"Podľa mňa ak si ju ľudia neželajú, tak nech tu nie je. Islam nehovorí, že sa musíš modliť v mešite, môžeš sa modliť aj niekde, kde je čistá zem či tráva. Ale určite to vyzerá krajšie, ak ste v mešite, synagóge či kostole. Ale sú tu rôzne kultúrne centrá na modlenie."

Aká je podľa Vás pravdepodobnosť, že sa s spolu s utečencami do Európy dostanú teroristi z Islamského štátu? (Beprotis)

"Na to sú rôzne bezpečnostné služby, aby to zistili, aby zistili, či sú tu radikáli. Určite by takou nebezpečnou cestou neprišli radikáli, existuje milión iných ciest, aby útočili. Tú nebezpečnú cestu absolvujú ľudia čo si chcú zachrániť život."

Ste ochotný verejne odsúdiť zločiny moslimov páchané v EÚ, ako útok na charlie hebdo, samovražedné útoky,vraždenie, znásilňovanie a okrádanie pôvodných obyvateľov v mene boja proti nemoslimom?

"Ja som proti násiliu a zabíjanie ľudí. Takýchto radikálov nikdy nepodporujem, ani moslimovia ich nepodporujú. Ale v každom náboženstve existujú fundamentalisti. Islam vyznáva viac ako miliarda a pol ľudí, možno do 100-tisíc je radikálov. Nie je to o moslimoch a islame."

Nemali by ste sa vrátiť do Afganistanu a pomáhať svojej krajine?

"Viac ako štyri projekty som mal v Afganistane, takže svojej krajine stále pomáham. Afganistan potrebuje pomoc zvonka, nie iba od ľudí, ktorí sa tam narodili, ale aj od iných."

Idete sa ženiť? Je vaša priateľka tiež moslimka?

"Nie, je to Slovenka. Je kresťanka."

Prečo je podľa vás urážka Ježiša Krista sloboda prejavu, ale urážka Allaha rasizmus, neonacizmus, xenofóbia, etc.?

"Islam neakceptuje žiadne urážky, ale ani voči iným náboženstvám. Nepočul som od moslimov urážky Ježiša Krista."

Cítite sa už ako Slovák alebo stále ako Afganec?

"Podľa mena som Afganec, ale robím a myslím ako Slovák."

Ako by podľa Vás v súčasnej situácií mohli utečencom reálne a efektívne pomôcť obyčajní ľudia na Slovensku? Čo najviac pomohlo Vám, keď ste sem prišli? (Jana)

"Mal som tu veľa dobrých priateľov a známych, ktorí mi pomohli. Na to nikdy nezabudnem. Aj dobrý pocit a dobré slovo voči utečencom určite pomôže. Aj priateľský pozdrav, to stačí."

Čoho by sa mali migranti báť z našej strany? Čoho by sme sa mali báť zo strany migrantov? Môžu migranti výraznejšie prispieť ku zlepšení pomerov v našej spoločnosti? (Peter)

"Migranti sa môžu báť neonacistov a radikalizmu, tak to môže byť aj opačne. Takí sú všade na svete. Viacerí migranti čo prídu sú mladí ľudia, pracovití, pracujú, takže minimálne podporujú ekonomiku a aj kultúrne obohatia."

Ako nás bral alebo predstavoval si Európanov, Slovákov pred odchodom z Afganistanu?

"Vďaka našej známej, Slovenke a známych, ktorí študovali v Československu. Vtedajší vzťah ČSR s Afganistanom, tak som mal viac informácií o náboženstve, kultúre, veľkých mestách, mal som veľa pohľadníc. Poznal som pár hokejistov. O Slovensku som teda niečo vedel."

Odpovedanie na otázky sme ukončili, ďakujeme vám za vaše otázky a ospravedlňujeme sa, ak sa vaša otázka nedostala na rad.

* Hanlivé a rasistické otázky budeme automaticky ignorovať.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 837
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 850
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 7 085
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 606
 5. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 6 359
 6. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 354
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 026
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 064
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 818
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 3 971

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Konferencia biskupov Slovenska síce kritizuje verejnú podporu kňazov Kotlebovej strane, nehovorí o škodlivosti jej ideológie.

DOMOV

Prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

DOMOV

Sledoval Kaliňákove a Počiatkove účty, pôjde pred súd

Filip Rybanič čelí obvineniam z porušenia bankového tajomstva.

Neprehliadnite tiež

Taliban opäť zaútočil na vojenský tábor v Afganistane, zabil 15 vojakov

Tamojšie ministerstvo obrany uviedlo, že o život prišlo aj 20 talibov.

Zosuvy pôdy a záplavy si na Srí Lanke vyžiadalo takmer sto obetí

Na úteku je už medzičasom vyše desaťtisíc ľudí.

Britská polícia zatkla skupinu, ktorá mala stáť za útokom v Manchestri

Najvyšší dôstojník pre boj proti terorizmu uviedol, že vyšetrovanie pokračuje a pravdepodobne budú nasledovať ďalšie zatknutia.

Novým ministrom školstva ČR má byť bývalý prorektor Karlovej univerzity

Nástupcom Kateřiny Valachovej má byť jej súčasný námestník Stanislav Štech.