SME

Európa má prvé obete horúcej vlny

Teploty vo Francúzsku dosiahli štyridsať stupňov a v Anglicku v dôsledku teplotného šoku zahynulo niekoľko osôb vo vode. OSN vyzvala krajiny zasiahnuté vysokými teplotami na vyhlásenie pohotovostného stavu.

Parížania využívajú na ochladenie každú vodnú plochu.Parížania využívajú na ochladenie každú vodnú plochu. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Horúca vlna v západnej Európe má prvé obete. V Anglicku sa utopilo niekoľko ľudí a vo Francúzsku prijali bezpečnostné opatrenia na zvládnutie horúceho počasia.

OSN požiadala aj ostatné zasiahnuté krajiny o vyhlásenie pohotovostného stavu, aby tak predišli francúzskej tragédii z roku 2003, keď zomrelo takmer 15-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Anglicku vysoké teploty nie sú bežné. Ľudia preto mieria k vode. Prvou nepriamou obeťou horúceho počasia bol 32-ročný otec. Utopil sa v rieke Elk. Zachraňoval svoju malú dcérku a utrpel teplotný šok.

SkryťVypnúť reklamu

Volanie o pomoc začul neďaleko pracujúci hasič, ktorý na miesto pribehol a podarilo sa mu dievčatko zachrániť.

Nedostatok kontrolovaných vodných plôch

Druhou obeťou bol iba 22-ročný Brit Matt Dunnett, ktorý šiel na priehradu Alton s priateľmi. Po skoku do vody sa už nevynoril. Jeho telo našli v trojmetrovej hĺbke v blízkosti jeho rodného mesta Ipswich.

Keď Matt Dunnett skákal, z mosta ho pozorovali jeho priatelia. Jedným z nich bol aj Darren Parker, ktorý za ním skočil do vody a pokúsil sa mu pomôcť. “Ponoril som sa pod hladinu a snažil sa ho nájsť. Bola tam však taká tma, že som nič nevidel,” uviedol pre Daily Express.

Miestni hovoria, že v okolí je nedostatok vodných nádrží s plavčíkmi. Jediné kúpalisko so záchranným servisom zatvorili. Ľuďom neostáva iné, iba ísť k vodným plochám, kde je kúpanie zakázané.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy z opakovania histórie roka 2003

Naopak, Francúzi žijúci v mestách poňali boj s teplom svojsky a zaplavili verejné plochy so svojimi deťmi v plavkách. Tie si užívajú osvieženie v obmedzenej forme vo verejných fontánach.

Krajina sa však obáva, aby sa nezopakovali udalosti z roku 2003, kedy pre teplo skonalo takmer 15-tisíc ľudí. Väčšina z nich boli starí ľudia a zomreli na prehriatie a dehydratáciu.

Počas utorkovej noci vo Francúzsku vypadol elektrický prúd a viac ako milión domácnosti sa ponorilo do tmy. Výpadok nastal po požiari v troch elektrárňach. V súčasnosti je rozvodová sieť opäť v prevádzke, očakávajú sa však ďalšie výpadky.

Verejná doprava zlyháva

Hlavné mesto sa musí vyrovnať i s narastajúcim množstvom ozónu. Polícia vyzvala motoristov, aby jazdili pomalšie, čím znížia objem výfukových plynov. Parkovanie v rezidenčných uliciach je v tieto dni zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Starosta požiadal Parížanov, aby v čo najväčšej miere využívali verejnú dopravu a tak znižovali znečistenie vzduchu.

Verejná doprava, ktorá vo Francúzsku závisí od vlakov a električiek, však čelí problémom s výpadkom prúdu a rozťahovaniu koľajníc v dôsledku tepla. Francúzi a turisti sú tak často uväznení vo vlakoch.

Štátna železničná spoločnosť bude rozdávať vodu cestujúcim uviaznutým medzi dvoma stanicami a plánuje zamestnať viac pracovníkov, aby mohli rýchlejšie riešiť novovznikajúce problémy.

Zmena pracovných podmienok

Najzraniteľnejšou skupinou sú starí ľudia a deti. Školy majú obmedziť vonkajšie činnosti a školské výlety. Starí ľudia sa môžu obrátiť na radnicu a požiadať, aby ich pravidelne telefonicky kontrolovali.

V ohrození sú nielen starí ľudia a deti, ale aj ľudia pracujúci vonku. “Francúzsky zákon vyžaduje od zamestnávateľov, aby prispôsobili pracovné podmienky meniacim sa okolnostiam tak, aby ochránili zdravie svojich zamestnancov, “ povedala v stredajšom vysielaní rádia France-Inter francúzska ministerka zdravotníctva Marisol Touraine.

SkryťVypnúť reklamu

OSN vyjadrila svoju spokojnosť

Ministerka podporila aj myšlienku, aby ľudia vo väčšej miere využívali služby všeobecných lekárov, a tým odbremenili nemocnice. Zriadili i bezplatnú zdravotnícku linku, ktorá má pomáhať práve so zvládaním vysokých teplôt.

Tento prepracovaný systém sa používa od roku 2003. OSN uvádza Francúzsko ako vzorový príklad pre iné krajiny ako zvládnuť horúcu vlnu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 033
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 254
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 722
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 406
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 834
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 684
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 969
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu