Návrh, ktorý čerstvý laureát Nobelovej ceny mieru predloží na piatkovom stretnutí "skupiny priateľov" Venezuely vo Washingtone, obsahuje dve alternatívy: referendum o zotrvaní prezidenta Huga Cháveza vo funkcii, ktoré by sa konalo 19. augusta, alebo zmenu ústavy o dĺžke prezidentského mandátu, čo by otvorilo cestu pre predčasné voľby. Tieto dve riešenia však nie sú uzavreté, dodal.
O svojej iniciatíve Carter informoval na tlačovej konferencii po stretnutí s Chávezom. Pred rokovaniami s prezidentom Carter hovoril zo zástupcami opozície, ktorí žiadajú odstúpenie ľavicového populistu Cháveza a vypísanie predčasných volieb. Opozícia svoj cieľ presadzuje sedem týždňov trvajúcim štrajkom, ktorý ochromil ekonomiku krajiny, piateho najväčšieho producenta ropy na svete. Zrážky medzi stúpencami a odporcami prezidenta si vyžiadali viacero mŕtvych.
"Podľa môjho názoru obe strany si teraz želajú dosiahnuť dohodu o ukončení patovej situácie. Myslím si, že toto je krok pozitívnym smerom, určite však nie definitívnou odpoveďou," vyhlásil Carter.
Carterom predložený termín referenda, 19. august, je dátumom, keď sa Chávezov mandát dostane do svojej druhej polovice. Súčasná venezuelská ústava umožňuje konanie referenda o prezidentovej vláde až v druhej polovici funkčného obdobia hlavy štátu. Chávez bol zvolený v roku 2000 na šesť rokov a jeho mandát sa má skončiť začiatkom roku 2007.
V súvislosti s požiadavkou opozície, aby sa 2. februára uskutočnilo konzultatívne referendum o zotrvaní Cháveza vo funkcii, Carter vyhlásil, že hlasovanie by sa mohlo konať, jeho výsledky by však pre prezidenta neboli záväzné.
Carter zdôraznil, že prvá reakcia oboch strán ho potešila, jeho návrh však ešte budú musieť oficiálne prerokovať a schváliť vládni a opoziční vyjednávači.
Viac ako dva mesiace rokovaní medzi zástupcami Chávezovej vlády a opozície, ktoré sprostredkoval generálny tajomník Organizácie amerických štátov (OAS) César Gaviria, nepriniesli žiadnu dohodu o voľbách a ukončení venezuelského konfliktu.
"Skupinu priateľov" Venezuely tvorí šesť krajín, ktorých cieľom je pomôcť pri hľadaní mierového riešenia krízy. Piatkové stretnutie bude prvým na úrovni ministrov zahraničných vecí. Skupinu - vytvorenú minulý týždeň s cieľom podporiť mierové rokovania sprostredkované OAS - tvoria USA, Brazília, Mexiko, Chile, Španielsko a Portugalsko.