Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
PEKING, BRATISLAVA. Pred pár mesiacmi bol celý útes Spratly v Juhočínskom mori pod morskou hladinou. Dnes na ňom Čína dokončuje tri kilometre dlhé letisko. Nasvedčujú tomu aj najnovšie satelitné snímky.
Krajiny v tomto regióne sa obávajú, že Peking stavia vojenskú základňu, ktorú bude využívať na svoju expanzívnu politiku.
O čínskych aktivitách na území, na ktoré si nárokujú Filipíny i Vietnam, sa hovorí len niekoľko mesiacov, keď Čína invazívne začala navážať piesok na morský útes Ohnivý kríž. Nedeľňajšie satelitné zábery priniesli informácie o pokročilom rozsahu prác a opäť rozpútali debatu o zámeroch Číny.
Spĺňa požiadavky na vojenskú základňu Letisko spĺňa štandardy iných vojenských leteckých základní Číny, ktorých dĺžka sa pohybuje medzi 2800 až 4000 metrov. Podľa Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá snímky svedčia o tom, že stavebné práce pokročili a momentálne sa pracuje na dláždení a značení dráhy. Pridali odbavovaciu plochu a postranné signalizačné svetlá.
USA k ostrovom vyslalo svoje vojenské loďstvo, aby získalo viac informácii o vývoji stavby. Zistili, že umelo vytvorené jazero už naplnili vodou a pracujú na prístave s deviatimi mólami. Taktiež spozorovali dve pristávacie plochy a antény.
IN CASE YOU MISSED IT: Chinese airstrip in Spratlys nearly finished (Photos by Asia Maritime Transparency Initiative) pic.twitter.com/VAcotYBX6c
— News5 AKSYON (@News5AKSYON) July 2, 2015 Na USA nereagujú Washington si želá, aby Peking zastavil výstavbu a ozbrojovanie. Americké výskumné centrum očakávalo, že sa výstavba pozastaví aspoň v letných mesiacoch, ktoré sú obdobím tajfúnov. Okrem toho sa čínsky prezident Xi Jinping chystá v septembri do USA.
Podľa najnovších informácii ale Čína stavbu nezastaví. “Čína neprejavila žiadnu vôľu akceptovať našu výzvu,” uviedla Bonnie Glaserová z Amerického výskumného centra pre South Morning China Post.
Čína si nárokuje na takmer celé územie Juhočínskeho mora aj v blízkosti Filipín a Vietnamu, vrátane ďalších siedmich morských útesov. Na jednom z nich, Južnom Johnsonovom útese, dokonca vybudovala vojenský, niekoľko-poschodový objekt s radarmi a šiestimi kontrolnými a obrannými vežami.
Letisko bude slúžiť všetkým Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Hua Chunyingová a čínska štátna spravodajská služba Xinhua sa vo vyjadreniach podporujú a trvajú na tom, že letisko bude slúžiť najmä civilným zámerom.
“Čína chce poskytnúť prístrešie, pomoc a navigáciu lietadlám a lodiam rôznych krajín, ktoré sa plavia Juhočínskym morom, “ informovala Xinhua.
“Stavba bude slúžiť najmä civilným záležitostiam, ale bude plniť i nevyhnutnú obrannú funkciu, “ dodala Chunyingová pre South China Morning Post.