Washington 21. januára (TASR) - Biely dom dnes vyzval svetových lídrov, aby sa vyhli "ceste vedúcej do slepej uličky", po ktorej sa vydali v 90. rokoch, keď iracký prezident Saddám Husajn beztrestne ignoroval podmienky stanovené Organizáciou spojených národov.
Spojené štáty tak reagovali na vyhlásenia svojich spojencov, že vyvinú intenzívne diplomatické úsilie, aby sa v Bezpečnostnej rade OSN predišlo prijatiu rezolúcie umožňujúcej začatie vojny proti Iraku.
Ako pripomenul hovorca Bieleho domu Ari Fleischer, prezident George W. Bush vyhlásil, že urobí všetko pre odzbrojenie Iraku, a to v prípade potreby aj bez OSN.
"Spojené štáty do toho nepôjdu samotné. Ak sa Saddám Husajn nezbaví svojich zbraní dobrovoľne, USA sa v snahe odzbrojiť ho postavia na čelo dosť početnej koalície krajín ochotných to dosiahnuť," povedal Fleischer. Nekonkretizoval však krajiny, ktoré by Busha v takom prípade podporili.
Európska únia dnes odmietla vojnu v Iraku bez podpory OSN a uviedla, že zbrojní inšpektori pátrajúci na irackom území po zbraniach hromadného ničenia musia dostať od medzinárodného spoločenstva dostatok času na dokončenie svojej práce.
Grécky premiér Kostas Simitis konštatoval, že vojna by narušila mierové úsilie a stabilitu na Blízkom východe. Minister zahraničných vecí Jorgos Papandreu, ktorý koncom januára povedie na Blízky východ delegáciu EÚ, sa domnieva, že vojna nie je potrebná, ak bude Irak spolupracovať so zbrojnými inšpektormi.
Papandreu vyhlásil, že predbežná správa o priebehu zbrojných inšpekcií, ktorú inšpektori predložia v pondelok na budúci týždeň, nemá byť konečným termínom, kedy sa určí, či sa začne vojna s Irakom.
Šéf gréckej diplomacie uviedol, že EÚ podporí vojnu iba v prípade, ak "sa OSN jasne a jednomyseľne rozhodne prijať opatrenia vedúce k rozpútaniu vojny, pretože má nepopierateľné dôkazy a veľké obavy".
2 1 sla žab