LONDÝN, BRATISLAVA. Keď sa Nicholas Winton v roku 1988 zúčastnil na natáčaní šou televízie BBC That’s Life!, netušil, do čoho ide.
Netušil ani to, že sedel v hľadisku vedľa desiatok ľudí v strednom veku, ktorí sa toho stredného veku dožili len vďaka nemu. Ináč by zrejme zomreli v nacistických koncentračných táboroch.
Neušiel a nezavrel oči Scéna, ako sa ľudia okolo neho postupne predstavujú, Winton začína rozumieť, kde sa ocitol a v očiach má slzy, asi najviac vystihuje tohto muža. Pred smrťou zachránil 669 židovských detí, no verejne o tom dlho nehovoril.
Kým iní utekali z okupovaného Československa, alebo zatvárali oči pred hrôzami nacizmu, on neušiel a robil všetko pre to, aby sa čím viac detí dostalo do Británie.
Záchranca židovských detí mnohé z tých, ktoré zachránil, prežil. Zomrel v stredu, vo veku 106 rokov.
Winton bol v roku 1938 obchodníkom na burze a do Prahy prišiel ako návštevník. Nacisti v tom čase už kontrolovali Sudety a chystali sa aj na Prahu.
Začal sa stretávať so židovskými rodinami, ktoré sa zúfalo snažili dostať svoje deti do bezpečia. Prvý vlak z Prahy odišiel 14. marca, deň pred tým, ako nemecká armáda obsadila mesto.
Nič výnimočné Do Londýna sa dostalo osem vlakov, ktoré Winton zorganizoval. Deviaty už nie. Mal vyraziť 1. septembra a viezť 250 detí, dovtedy najviac. No to už Nemci napadli Poľsko a hranice sa uzavreli.
Takmer všetky deti, ktoré sa vtedy do Londýna nedostali, zomreli v koncentračných táboroch.
Slovenský režisér Matej Mináč natočil o Wintonovi tri filmy, do rytierskeho rádu Wintona menovala kráľovná Alžbeta, najvyššie štátne vyznamenanie dostal aj v Česku.
"Bol veľmi činorodý. Najspokojnejší bol, keď mal svoj diár plný a vedel, čo bude robiť o pol roka. Čo bola aj príčina jeho dlhovekosti. Život ho fascinoval," povedal Mináč o Wintonovi v Českej televízii.
„To, čo spravil v roku 1939, nebolo pre neho výnimočné. Takto reaguje vždy, keď vidí situáciu, ktorú treba napraviť,“ povedala podľa Daily Telegraph o otcovi dcéra Barbara, ktorá napísala Wintonov životopis.
"Keď niečo nie je nemožné, musí existovať spôsob, ako sa to dá uskutočniť," povedal Winton v dokumentárnom filme Nickyho rodina.
Prečítajte si tiež:
Sivovlasé deti Nicholasa Wintona
"If it's not impossible, there must be a way to do it." Thank you, Sir Nicholas Winton, we will never forget. RIP
— Andrej Kiska (@Andrej_Kiska) July 1, 2015