JAKARTA, BRATISLAVA. Vojaci, ale aj civilisti, ktorí boli na palube vojenského lietadla protiprávne, sú medzi 141 obeťami utorňajšej havárie v indonézskom meste Medan na Sumatre.
Lietadlo C-130 Hercules, ktoré je vo vojenských leteckých službách už 51 rokov, spadlo už krátko po vzlietnutí z vojenskej základne Soewondo. Príčiny ešte nie sú známe.
Počet obetí vzrástol z dvanásť na 141
Spočiatku vedenie vojenskej leteckej spoločnosti poprelo, že by na palube boli aj civilisti. To sa však zmenilo, keď našli ďalšie telá. Číslo sa neustále zvyšovalo, až sa zastavilo na 141 obetiach, z ktorých bolo 122 priamo na palube.
“Nie, nikto neprežil. Práve som sa odtiaľ vrátil,” povedal pre AFP Fuad Basya, hovorca indonézskych ozbrojených síl.
Linka sa prevažne využíva na prepravu zásob, predstaviteľov armády a ich rodín. Oficiálne stanovy zakazujú komerčnú prepravu. Preto armáda nechcela prevziať zodpovednosť za civilistov a ohlásila, že na palube bolo počas pádu iba dvanásť členov posádky.
Na palube boli aj deti
Na ostrovnom štáte, ktorý sa rozkladá na troch časových pásmach, je to najrýchlejší spôsob prepravy medzi odľahlými oblasťami a bežne sa využíva, aj napriek zákazu. Preto sa vynára otázka, či medzi obeťami boli i nelegálni komerční pasažieri. Počet ľudí bez určenej destinácie je 32.
Obete identifikujú v nemocnici v Medane. Zišlo sa tu niekoľko desiatok pozostalých a pred nemocnicou boli zoradené drevené truhly, kde ženy plakali nad príbuznými.
Doteraz určili 60 nezvestných medzi nimi i sestry vo veku 14 a 17 rokov. Leteli za rodičmi na ostrovy Natuna, kde ich otec slúži armáde.
“Zdá sa, akoby chcela ochrániť svoju mladšiu sestru. Stratili sme múdre a láskavé študentky,” povedala Tarcisia Hermasová, riaditeľka katolíckej strednej školy, ktorú dievčatá navštevovali.
Zmeny vo vojenskej letke
Svedkovia uviedli, že lietadlo letelo veľmi nízko a plamene a dym z neho sršali ešte pred pádom. Podľa šéfa vojenského letectva Supriatna, pilot nahlásil kontrolnej veži problémy s motorom a požiadal o návrat na letisko. K nehode došlo v čase, keď sa lietadlo otáčalo.
Letecké tragédie sú v Ázii čoraz častejšie. Len pred šiestimi mesiacmi sa lietadlo spoločnosti AirAsia zrútilo do Jávskeho mora a zomrelo 162 ľudí. Indonézska armáda má na svojom účte už šiestu nehodu za posledné desaťročie.
Indonézsky prezident Joko Widodo požiadal pre generálnu previerku leteckých strojov vojska. “Na základe opakovaných leteckých nešťastí musíme urobiť kompletnú kontrolu lietadiel a začať modernizáciu,” povedal Joko Widodo pre agentúru Antara. Vojenské letectvo už spravilo prvé kroky a odstavilo niekoľko modelov Hercules z prevádzky.