PRAHA. V rokoch 1968 a 1969 odišlo z Československa do zahraničia 70-tisíc ľudí a teraz je načase, aby ste aj vy prejavili solidaritu voči migrantom, povedal v utorok v Prahe riaditeľ pre migráciu a ochranu pri Európskej komisii Laurent Muschel.
Prečítajte si tiež:
Česká Bezpečnostná rada štátu riešila migrantov
Na rade ste vy Muschel sa v českej Poslaneckej snemovni zúčastnil na seminári o otázkach migrácie, na ktorom nabádal na prijímanie utečencov, informoval spravodajský server Novinky.cz.
Seminár usporiadali poslanecké orgány zaoberajúce sa migráciou v spolupráci s Národným konventom o Európskej únii.
Česká republika prijala vlani 1145 žiadateľov o azyl, zatiaľ čo Švédsko, ktoré má rovnaký počet obyvateľov, ich prijalo približne osemdesiatkrát viac, argumentoval v Poslaneckej snemovni belgický politik Muschel.
Českej vláde Muschel okrem iného pripomenul, že už v 90. rokoch Česko prijalo okolo 25-tisíc utečencov z vojny v bývalej Juhoslávii. "To znamená, že ste schopní prijímať utečencov," povedal.
Spomenul tiež, že v rokoch 1968 a 1969, keď po invázii vojsk Varšavskej zmluvy nastalo obdobie normalizácie, odišlo z Československa do zahraničia minimálne 70-tisíc ľudí.
"Tak je načase, aby ste aj vy prejavili solidaritu," apeloval Muschel.
Discussing #migration and further steps with Laurent Muschel from @EU_Commission pic.twitter.com/3vSN5zgAeo
— Tomas Prouza (@CZSecStateEU) 30. Červen 2015 Štátom chýba solidarita Solidarita je podľa neho práve to, čo v súčasnosti chýba mnohým štátom. Členské štáty EÚ v uplynulom týždni odmietli prerozdeľovanie utečencov na základe povinných kvót, krajiny tak majú robiť dobrovoľne.
Muschel v tejto súvislosti zdôraznil, že Česká republika, ale aj iné štáty si budú môcť vybrať konkrétnych ľudí, ktorých chcú na svojom území prijať, a budú ich môcť podrobiť bezpečnostným prehliadkam.
Počet utečencov, ktorých ČR prijme, má byť predložený vláde v polovici júla, informoval riaditeľ odboru azylovej a migračnej politiky českého ministerstva vnútra Tomáš Haišman, ktorého citovali Novinky.cz.
Potom sa uskutoční rokovanie ministrov vnútra členských krajín EÚ, kde sa budú jednotliví zástupcovia štátov informovať o možnostiach v rámci prijímania migrantov.
Haišman upozornil, že ilegálni migranti si aktuálne hľadajú nové trasy do Nemecka a Švédska, ktoré sú pre utečencov príťažlivé pre priaznivý sociálny systém.
Tieto cesty logicky často vedú cez územie Českej republiky. Väčšina týchto ľudí však nemá v úmysle zotrvať v Česku, o azyl plánujú požiadať až v cieľovej destinácii.
Prečítajte si tiež:
Česká polícia stráži pred migrantmi hranice so Slovenskom a Rakúskom
Utečencov je čoraz viac Muschel spresnil, že EÚ už s pomocou talianskej pobrežnej stráže začala s ničením niektorých pašeráckych lodí, ale iba tých, z ktorých sa na mori podarí zachrániť utečencov.
Na ničenie plavidiel ešte pred nalodením utečencov na afrických brehoch potrebujú ozbrojené zložky buď súhlas rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorú však blokuje Rusko, alebo povolenie líbyjskej vlády, s ktorou sa zatiaľ bezvýsledne vyjednáva.
Počty ľudí, ktorí s vidinou lepšieho života v Európe opúšťajú svoju vlasť, narastajú. Súčasne sa tiež zvyšuje počet tých, ktorí zomrú pri pokuse opustiť rodnú krajinu.
Od začiatku tohto roka do 22. júna zahynulo 1875 ľudí, pričom takmer všetci neprežili prechod do Talianska, napísal server Novinky.cz s odvolaním sa na vedúcu českej pobočky Medzinárodnej organizácie pre migráciu Luciu Sládkovú.
Rastie aj počet žiadateľov o azyl - ako v celoeurópskom meradle, tak v Českej republike.
"Vlani požiadalo o azyl v EÚ okolo 626-tisíc osôb, zdá sa, že toto číslo sa opäť prekoná," uviedol prvý námestník českého ministra vnútra Jiří Nováček.
Praha podľa neho v tomto roku doposiaľ eviduje 73-percentný nárast oproti vlaňajšku.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu