Viedeň 21. januára (TASR) - Zákon a ústava údajne nedávali prezidentovi Srbska nijakú moc nad armádou a políciou v časoch, keď sa v Kosove diali zločiny, z ktorých ho teraz obviňujú.
Z objektívneho aj subjektívneho hľadiska je teda nevinný, tvrdí niekdajší srbský prezident Milan Milutinovič, ktorý sa v pondelok dobrovoľne vydal medzinárodnému súdu v Haagu, píše dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.
Či mu takáto línia obhajoby pomôže aj v súdnom procese, bude závisieť od toho, ako predstaví svoj vzťah k naprominentnejšiemu obžalovanému, svojmu niekdajšiemu mentorovi Slobodanovi Miloševičovi.
Jeho nástupcom sa Milutinovič stal v roku 1997 a v roku 1999 viedol belehradskú delegáciu na nevydarených mierových rozhovoroch v Rambouillet, pripomína Der Standard.
Rakúsky denník ďalej priznáva, že proces proti Miloševičovi sa už dlhší čas ocitá v slepej uličke. Kvôli zdravotným problémom obžalovaného ho museli dokonca niekoľkokrát prerušiť, naposledy kvôli Miloševičovej vysokej horúčke v pondelok. Obžaloba dúfa, že príchodom Milutinoviča môže súdny proces získať novú dynamiku.
Milutinovič sa však ešte stále nevyjadril, či chce vypovedať proti svojmu niekdajšiemu šéfovi. V televíznom rozhovore len povedal, že ľutuje deň, kedy sa za Miloševičej éry zúčastnil na voľbách srbského prezidenta, pokračuje Der Standard.
Za Milutinovičom stojí aj súčasná srbská vláda vedená Zoranom Djindjičom. Ako prezident prispel Milutinovč v októbri 2000 podstatnou mierou k tomu, že výmena moci prebehla v Srbsku bez krviprelievania.
Týmto tvrdením chce prozápadne orientovaný Djindjič očividne minimalizovať vnútropolitické riziko, ktoré na seba zobral de facto vydaním Milutinoviča do Haagu a zabrániť svojmu rivalovi Koštunicovi v ďalších útokoch na svoju osobu, uzatvára Der Standard.
jč dem