Koľko vlastne Grécko dlhuje a komu? Podľa kalkulácií agentúry Reuters dlhuje Grécko celkovo 242.8 miliardy eur a jeho najväčším veriteľom je jednoznačne Nemecko. Tento dlh obsahuje pôžičky z dvoch záchranných balíčkov od Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré sú už čiastočne vyplatené ako aj vládne dlhopisy, ktoré drží ECB, národné banky krajín eurozóny a súkromní investori.
Odchod Grécka z eurozóny by preto mohol vyjsť Európu draho a to predovšetkým Nemecko, ktorého podiel na dvoch záchranných balíčkoch je spolu 57.23 miliárd eur a k tomu treba ešte prirátať jeho podiel na pôžičke od MMF. Veľký účet by v prípade gréckeho bankrotu ostal aj na krku ECB z pohľadu strateného zisku, keďže Grécko ju obralo o nemalú časť likvidity.
Prečítajte si viac v prehľade kalkulácií gréckeho dlhu od agentúry Reuters.
Pápež plánuje počas svojej návštevy Bolívie ochutnať listy koky Podľa bolívijského ministra kultúry Marka Machicao, ponúkla vláda pápežovi čaj z koky, avšak ten si špeciálne vyžiadal listy koky. Tie by mal ochutnať počas svojej návštevy Bolívie, ktorá je naplánovaná na ôsmeho júla v rámci jeho cesty po Latinskej Amerike. „Budeme očakávať Svätého Otca s posvätným listom koky,“ vyhlásil Machicao.
Listy koky využívali obyvatelia Ánd po stáročia na povzbudenie mysle a pre boj s horskou chorobou. Ich pestovanie je pre medicínske a náboženské účely v Bolívii povolené. Mnohí pôvodní obyvatelia Bolívie považujú rastlinu koky za posvätnú a žuvanie jej listov alebo varenie z nej čaju je veľmi rozšírené.
Prečítajte si viac na stránke BBC.
Pope 'plans to chew coca leaves during Bolivia visit' http://t.co/8V0ByNaDfU #PapaEnBolivia pic.twitter.com/NU1g6AWjGf
— Ignacio de los Reyes (@BBC_DelosReyes) June 29, 2015 Takmer tretina Čínskeho múru zmizla Prirodzené zvetrávanie, poškodenia zo strany turistov a zlodeji, ktorí si kradnú tehly pre výstavbu domov. To sú tri hlavné dôvody, prečo sa súčasné odhady dĺžky Čínskeho múru pohybujú od 9 000 až po 21 000 kilometrov. Znamená to, že zhruba 30% Čínskeho múru v čase zmizla.
Veľký čínsky múr, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO nie je jednou kompletnou konštrukciou, ale na niektorých miestach sa vytráca a na iných sa opäť obnovuje, čo je aj dôvod, prečo je jeho uvádzaná dĺžka taká rôznorodá – závisí od toho, či sa berú do úvahy aj chýbajúce časti múru, ktoré už dnes nestoja.
Beijing Times, ktoré sa odvoláva na najnovšiu správu o stave múru, uvádza, že stáročia starý múr môže len ťažko odolávať vetru a dažďu a niektoré jeho časti, predovšetkým veže, sú osobitne zraniteľné a môžu sa kedykoľvek zrútiť.
Prečítajte si viac na stránke The Guardian.
Sao Paolo zakázalo podávať v reštauráciách foie gras Obyvatelia najväčšieho brazílskeho mesta Sao Paolo si už na delikatese z prerastenej pečienky husí alebo kačiek nepochutnajú. Zákonodarcovia v meste totiž rozhodli, že zvieratá sú pri nútenom výkrme vystavené veľkému utrpeniu a preto je potrebné túto, pôvodom francúzsku pochúťku, zakázať.
Niektoré krajiny ako Veľká Británia, Nemecko, Taliansko či Argentína už zakázali výrobu foie gras, avšak samotný predaj je vo väčšine krajín povolený. Na protest proti nariadeniu sa ozvali viacerí brazílski kuchári. „Ako môže mesto nariaďovať, čo má človek jesť? Kam sa takto dostaneme?“ hovorí jeden z nich.
Prečítajte si viac na stránke BBC.