SÚSA, BRATISLAVA. Muhammád Kamis len bezmocne novinárom ukazuje svoj obchod s plážovými potrebami. Je rozstrieľaný, no aj keby mal tovar, nemá ho komu predávať.
Pláž hotela Imperial Marhaba je po piatkovom masakri, keď islamista zabil 38 ľudí, prevažne turistov, prázdna.
Aj keď útočník cielil na turistov, postavili sa proti nemu miestni zamestnanci. Jeden z nich sa ho zo strechy pokúsil zneškodniť vrecom cementu, ďalší ho prenasledovali.
„Išli po ňom a on do nich strieľal. Neviem, koľkých trafil, ale videl som, ako padali k zemi,“ popísal situáciu pre Sky News Kevin McCabe, Ír, ktorý žije v Súse a tiež ho živí turizmus. „Robili všetko pre to, aby ochránili cudzincov. Bolo to úžasné.“
McCabovi a Kamisovi hrozí, že prídu o živobytie. Na piatkový útok, ku ktorému sa prihlásil Islamský štát, Kamis nemá vysvetlenie. „Čo môžeme my robiť. Veď oni predsa nie sú jedni z nás,“ citujú ho Sky News.

Len krvavé stopy
Podobné pocity majú státisíce Tunisanov, ktorých živí cestovný ruch. Ten do krajiny minulý rok priviedol šesť miliónov turistov, po piatkovom útoku cudzinci z Tuniska radšej odchádzajú.
Týka sa to aj Slovákov, po ktorých priletel vládny špeciál. Slovenskí turisti sa nedostali do priameho ohrozenia života, aj keď niektorí z nich dovolenkovali niekoľko sto metrov od napadnutého hotela.
„Zabili turistický priemysel v Tunisku, už je mŕtvy. Naša ekonomika je na tom veľmi zle, ako budeme žiť?“ citujú Euronews Tunisana, ktorého v Súse zamestnávali služby turistom.