Vo vyhlásení zverejnenom pred Djindjičovým odchodom do Washingtonu sa uvádza, že násilnosti v etnicky rozdelenej Mitrovici sú "pokusom o vytvorenie nového ohniska napätia". Djindjič zároveň ocenil "správnu reakciu" francúzskych vojakov. "Konanie separatistov je výsledok snáh (správy OSN) o vytvorenie pokojnej multietnickej spoločnosti v Kosove," uvádza sa v dokumente.
Podľa Djindjiča situácia v Mitrovici tiež svedčí o zmene postoja medzinárodného spoločenstva voči provincii, ktoré "konečne umožní návrat Srbov do Kosova".
Na juhu Srbska, v oblastí nárazníkovej zóny okolo kosovsko-srbských administratívnych hraníc, došlo v uplynulých dňoch k zintenzívneniu bojov medzi albánskymi separatistami a srbskými bezpečnostnými jednotkami.
Zrážky medzi Albáncami a KFOR dnes v Mitrovici pokračovali štvrtým dňom. Tri stovky prevažne mladých demonštrantov hádzali kamene na francúzskych vojakov hliadkujúcich pri menšom moste cez rieku Ibar, ktorá mesto rozdeľuje na srbskú a albánsku časť. Vojaci reagovali použitím slzotvorného plynu a ohlušujúcich granátov.
Nepokoje vypukli po tom, čo pri granátovom útoku v prevažne srbskej severnej Mitrovici, zahynul albánsky chlapec. Demonštranti sa pravdepodobne zameriavajú na francúzskych vojakov, ktorých mnohí kosovskí Albánci obviňujú z prosrbských postojov. Predchádzajúce zrážky sa sústredili v okolí hlavného mostu cez Ibar, dnes však k zrážkam došlo pri druhom moste, kam Francúzov prevelili. Dnes hlavný most strážili Taliani.
Pri stredajších útokoch kameňmi a zápalnými fľašami utrpelo zranenia 20 vojakov KFOR, väčšinou z francúzskeho kontingentu.