Praha 11. júla (TASR) - Meno českého ministra zahraničných vecí Jana Kavana sa v týchto dňoch objavilo v médiách v súvislosti s dovozom auta z Veľkej Británie, ktoré podľa Českej televízie v roku 1992 priviezol do ČR bez vedomia colníkov. Kavanova právnička však odmieta, že by minister konal v rozpore so zákonom.
Ako dnes pre TASR uviedla Nina Psotová z Generálneho riaditeľstva ciel, do dnešného dňa nedostali žiadosť o prešetrenie prípadu a celá vec sa nebude otvárať, kým nedostanú oznámenie.
Podľa príspevku ČT Kavan v roku 1992 priviezol svoje auto značky Saab, ktoré v ČR vzápätí predal, hoci vo Veľkej Británii ho ešte neodhlásil. To je podľa ČT v rozpore s tunajšími zákonmi. Kavan údajne predával auto s britskými dokladmi, hoci Saab je podľa zistení Českej televízie stále registrovaný v Británii a úrady si myslia, že ho z ostrovov ani neodviezol.
Kavanov hovorca Aleš Pospíšil na margo reportáže ČT uviedol, že v súlade so zákonom bolo inkriminované vozidlo zbavené akýchkoľvek colných poplatkov. Podozrenie publicistov ČT, že sa Kavan dopustil závažného colného deliktu, bolo vyvrátené, dodal Pospíšil.
Podľa dnešného denníka Právo reportáž o Kavanovom automobile vyvolala napätie medzi redaktormi spravodajstva a publicistiky a riaditeľom ČT Jiřím Balvínom. Šéf televízie sa domnieva, že redaktori mali najskôr nazhromaždené fakty odovzdať colným orgánom na posúdenie, či k priestupku vôbec došlo. Redaktori ČT vo svojom príspevku uviedli, že závažné dokumenty, ktoré majú k dispozícii, predložia Generálnemu riaditeľstvu ciel, úradu vyšetrovania a finančnému úradu.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) žab