PARÍŽ. BRATISLAVA, Rocková hviezda Courntney Love Cobainová vo štvrtok priletela do Paríža. Na ceste taxíkom ju zasiahla barikáda taxikárov. Protestujúci jej auto bili kovovými pálkami a uniesli taxikára. Vydesená Cobainová uverejnila fotografiu z okna pokrytého rozbitými vajcami.
“Napadli naše auto a uniesli taxikára. Bijú vozidlo kovovými pálkami. Toto má byť Francúzsko? Už aj Bagdad je bezpečnejší!” povedala.
Na svojom Twitteri dala otázku aj pre prezidenta Francoisa Hollanda. :” Kde je polícia? Bežne u vás napádate návštevníkov Francúzska?” Podľa jej statusov ju zachránili motorkári, pričom po nich taxikári hádzali kamene. Po ceste videla políciu. Nezasiahli.
Protesty sa vymkli kontrole
Taxikári sa búria proti aplikácii Uber, ktorá je čoraz populárnejšia, i napriek výhradám francúzskej vlády. Šoféri, ktorí vozia ľudí, nemajú potrebnú licenciu.
Barikády vznikli v Paríži, Marseille a v ďalších provinciách. Taxikári obsadili cestu na letisko a hlavný obchvat Paríža. Podľa polície prišlo až 2800 taxikárov. Blokujú zaparkovanými autami.
Ničia autá šoférov, ktorí vozia ľudí cez Uber, a zapaľujú pneumatiky. Polícia zatkla už jedného taxikára a jedného vodiča Uberu.
Parížske letiská vyzvali ľudí, aby dnes na letisko cestovali vlakmi. Niektorí z cestujúcich z taxíkov vystúpili a pokúsili sa dostať na letisko pešo.
Taxikárom aj bez licencie
Licencia pre taxikárov vo Francúzsku stojí niekoľko tisíc eur. Vláda minulý rok v októbri prijala zákon, v ktorom zakazuje činnosť službám bez licencie.
Taxikárom sa tak môže stať každý, kto si vytvorí účet na Uberi. “Zaregistrovaní taxikári sú rozzúrení súčasnou situáciou. Žiadame, aby sa vynútilo dodržiavanie zákona, ktorý zakazuje činnosť neregistrovaných taxikárov. “ povedal Abdelkader Morghad, hovorca združenia taxikárov pre Bloomberg.
Prezident Hollande sa k situácii vyjadril v noci na piatok v Bruseli, kde sa zúčastňuje na summite EÚ. Uviedol, že má pochopenie pre protest francúzskych taxikárov, ktorý je podľa neho dôsledkom "ich zúfalstva".
Internetová aplikácia "UberPOP by podľa neho mala byť vyhlásená za ilegálnu". Dodal tiež, že podľa jeho názoru by na základe rozhodnutia súdov malo dôjsť aj k zhabaniu automobilov, ktoré služby poskytujú.
Sankcie nie sú riešením
Žalobcovia začali súdne konanie proti Uberu. Zhromaždili už 500 nahlásených prípadov a sto útokov na vodičov a zákazníkov Uberu za posledných pár týždňov. Problém je, že keď súd vystaví pokutu, Uber ju zaplatí a pokračuje ďalej vo svojej činnosti.
Premiér Manuel Valls sa chcel stretnúť so zástupcami taxikárov. Všetci odmietli, nechcú s vládou hovoriť. Podľa Morghada za posledné dva roky zarábajú o 30 až 40 percent menej kvôli Uberu.
Aplikácia má vo Francúzsku viac ako 250-tisíc užívateľov. Mnohé krajiny ho zakázali vrátane Belgicka, Holandska aj Francúzska. Uber sa obhajuje, že dosiaľ francúzske súdnictvo nerozhodlo, že ich služby sú nelegálne.
Obnovenie dôvery
K situácii sa vyjadril aj minister vnútra Bernard Cazeneuve.
Odborový zväz taxikárov UNIT na základe výsledku rokovaní s Cazeneuvom konštatoval, že "došlo k obnoveniu atmosféry dôvery" a vyzval svojich členov, aby sa od utorkového rána vrátili do práce.
Odborári vysvetlili, že vláda poskytla dostatok záruk, že bude problém s taxislužbou Uber riešiť.
Francúzske médiá informovali, že časť taxikárov sa vrátila do práce, iní chcú v proteste pokračovať až do zákazu činnosti spoločnosti Uber, ktorú vnímajú ako nekalú konkurenciu.
Situácia v mestách, kde sa vo štvrtok konali protesty, je však v piatok oveľa pokojnejšia, poznamenali médiá.