BRUSEL. Česká republika bude hlasovať proti záverom Európskej rady, ktoré by mali požadovať povinné kvóty na prerozdelenie utečencov medzi všetky členské krajiny Únie. Po príchode na summit Únie to uviedol český premiér Bohuslav Sobotka.

Sobotka pred začatím Európskej rady skonštatoval, že by bolo chybou, keby sa summit zameral iba na prerozdelenie utečencov. To podľa neho nie je riešenie súčasnej krízy spojenej s rastúcou migráciou. Podľa Sobotku by bolo namiesto toho potrebné zamerať sa na zaistenie vonkajších hraníc Schengenu.
Späť do krajiny pôvodu
"Riešením je, že budeme vracať ekonomických migrantov, ktorí nezískajú v Únii azyl. Treba ich vracať do krajín ich pôvodu, iné riešenie neexistuje," upozornil Sobotka. Podľa neho je nevyhnutné, aby Európa zasahovala proti pašeráckym sieťam tak na svojom území, ako aj proti pašerákom na lodiach, ktorí prevádzajú utečencov cez more.
Český premiér zároveň uviedol, že treba vytvoriť utečenecké tábory a strediská mimo územia Únie, kde budú zhromaždení žiadatelia o azyl a čakať, či dostanú právnu ochranu na území únie.
"Toto sú skutočné riešenia, ktoré môžu zastaviť krízu. Nezastavia ju kvóty a prerozdeľovanie utečencov," zdôraznil šéf českej vlády.
Kvóty povzbudia ďalších migrantov
V súvislosti s návrhom Európskej komisie na povinné kvóty pre utečencov český premiér zopakoval, že ČR je proti povinnému prerozdeľovaniu utečencov a tento názor bude na summite presadzovať aj on.
"Ak tam bude povinné prerozdeľovanie, budem hlasovať proti. To je mandát, s ktorým som prišiel do Bruselu," pripomenul Sobotka. Dodal, že návrh na prerozdeľovanie migrantov naozaj nič nerieši a naopak, môže ešte viac povzbudiť ďalších prípadných ekonomických migrantov ba ceste do Európy.
Sobotka v tejto súvislosti spresnil, že nebude súhlasiť ani s dočasnými povinnými kvótami, lebo dočasné prerozdelenie sa následne môže zmeniť na trvalé, pričom samotný mechanizmus prerozdeľovania a prijímania utečencov by mal zostať vo výlučnej kompetencii národných vlád.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu