Jednou z hlavných tém nadchádzajúceho summitu Európskej rady budú kvóty na migrantov. Európska komisia zle odhadla členské krajiny, ktoré môžu návrh zablokovať. Väčšou hrozbou ako migranti však môže byť rastúca xenofóbia v spoločnosti.
Orbán chce múr
Popri hrozbe gréckeho bankrotu a súčasných bezpečnostných výzvach bude jednou z hlavných tém summitu Európskej rady migrácia a návrh prerozdeľovacích kvót. Európska komisia ním podcenila nálady členských krajín a negatívny postoj voči nemu nemá iba V4, ale aj také krajiny, ako sú Francúzsko, Španielsko, či pobaltské štáty.
Najsilnejší postoj zaujalo Maďarsko, ktoré má jeden z najvyšších počtov žiadostí o azyl v celej EÚ. Pred pár dňami na konferencii GLOBSEC v Bratislave premiér Orbán obhajoval postavenie štyri metre vysokého plotu pozdĺž ich hranice so Srbskom, v čom ho podporil aj slovenský premiér Fico.
Britský premiér Cameron na GLOBSECu v podobnom duchu volal po opatreniach, ktoré by riešili situáciu v krajinách pôvodu utečencov. Na nadchádzajúcom summite Európskej rady sa teda dá očakávať vytvorenie blokačnej menšiny, ktorá odmietne návrh prerozdeľovacích kvót.
Rozširujú xenofóbiu
Je pozitívne, že po dlhšom čase V4 opäť koordinuje spoločný postoj v politicky zásadnej téme, no medializovanie a politizovanie kvót umelo zvyšuje nervozitu v regióne. Politici naprieč spektrom sa snažia z témy vyťažiť čo najviac preferencií – podceňujú ale, že ľudia čoraz menej riešia kvóty ako také, a čoraz viac odmietajú utečencov na báze rasy a vierovyznania.
V Maďarsku sa už dlhšie radikalizuje spoločnosť týmto smerom a stavanie plotu či utorkové jednostranné pozastavenie aplikovania európskych azylových pravidiel známych ako Dublinské nariadenie sú toho jasným prejavom. Po víkendových násilnostiach v Bratislave by to teda mal byť pre nás skôr príklad, ako to nerobiť.
Autor: CEPI