V indickom meste Dillí je najväčšie znečistenie ovzdušia na svete. Čína odhalila pašerákov s 800 tonami mäsa.
Deti z Naí Dillí sa nemajú kde hrať
Zatiaľ čo západný svet premýšľa, ako deti opäť dostať od obrazoviek počítačov a tabletov von, deti z indického Naí Dillí majú úplne opačný problém - hrám na uliciach či ihriskách sa vyhýbajú, lebo im spôsobujú problémy s dýchaním.
“Býva zadychčaný a chorý,” hovorí 26-ročná Basona Bhadrová o svojom synovi. “Už nechodieva von rád. Je šťastnejší, keď je doma.”
Podľa matky je v uliciach mesta Naí Dillí spúšťačom problémov s dýchacími cestami teplo. Miestni lekári s ňou ale nesúhlasia. Podľa nich tu má každé tretie ochorenie dýchacích ciest na svedomí miera znečistenia mesta.
Tá sa už totiž vyšplhala poriadne vysoko - a spravila z Dillí mesto, ktoré dosiahlo najvyššiu hodnotu znečistenia ovzdušia na svete. Šesťnásobne tak prekročila mieru maxima, ktoré stanovila Svetová zdravotnícka organizácia.
Prečítajte si viac na stránke Guardianu.
Kanada proti zlatým rybkám
Provincia Alberta v západnej Kanade sa bojí o svoj krehký ekosystém. Podľa úradov ho ohrozuje konkrétne jeden druh označený za invazívny - zlaté rybky.
V Alberte nedávno vylovili zlatú rybku veľkosti taniera. Na severe provincie zas vytiahli 40 zlatých rybiek z jediného jazera.
“Je to celkom strašidelné, pretože to znamená, že sa rozmnožujú v prírode, stávajú sa dosť veľkými a prežívajú zimy tak ďaleko na severe,” povedala Kate Wilsonová z oddelenia pre životné prostredie v Alberte.
Kanadské úrady sa rozhodli situáciu, ktorá ohrozuje rovnováhu ekosystému krajiny, riešiť. Spustili kampaň, v ktorej občanov prosia, aby zlaté rybky nesplachovali do záchoda. “Aj keď je ryba mŕtva, mohli by mať choroby alebo parazity, ktoré by sa mohli rozšíriť,” hovorí Wilsonová.
Prečítajte si viac na stránke BBC.
V Číne pašovali mäso, ktoré malo 40 rokov
Akoby už čínske stravovacie návyky nezískali dosť pozornosti kvôli festivalu jedenia psov či mäsu po záruke, ktoré podávajú reťazce McDonald’s či KFC, krajina teraz čelí ďalšiemu škandálu, ktorý súvisí s jedlom.
Polícia zadržala v provincii Hunan pašerákov, ktorí prevážali 800 ton mäsa. Určené bolo do reštaurácií a supermarketov v provincii Hunan, ale aj do hlavných miest iných provincií. Hodnota kontrabandu sa vyšplhala na 10 miliónov čínskych jüanov, čo je v prepočte približne 1,4 milióna eur.
Niektoré z balíčkov, ktoré pašeráci prevážali, už zhnili. Našli sa tam dokonca také, ktoré mali 40 rokov. “Výrobky úplne naplnili celý priestor,” povedal Zhang Tao, miestny úradník. “Naozaj to smrdelo a keď som otvoril dvere, skoro som sa povracal.”
Prečítajte si viac na stránke CNN.
Kráľovná Alžbeta proti Brexitu
Britský premiér David Cameron dnes bude v Bruseli s hlavnými predstaviteľmi Európskej únie diskutovať o otázkach vystúpenia či zotrvania jeho krajiny v spoločenstve. Jasno má v situácii aj kráľovná Alžbeta - delenie Európy je podľa nej “nebezpečné”.
Na bankete v Berlíne, ktorého sa zúčastnil Cameron, ale aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, kráľovná usúdila, že Británia je krajinou, ktorá má “kľúčovú rolu” pri formovaní kontinentu. Spomenula tiež nezvratné priateľstvo Británie a Nemecka od skončenia druhej svetovej vojny.
Jej vyhlásenie na bankete teda možno interpretovať ako žiadosť, ktorú kráľovná adresuje britskému ľudu a vyjadruje ňou, aby v pripravovanom referende o vystúpení Británie z Európskej únie hlasovali proti návrhu.
Prečítajte si viac na stránke Daily Telegraphu.