BERLÍN, BRATISLAVA. Delenie Európy je nebezpečné. Spolupráca medzi Nemcami a Britmi od skončenia druhej svetovej vojny toho dosiahla veľa. Británia má kľúčovú rolu pri formovaní kontinentu. To všetko povedala britská kráľovná, zatiaľ čo premiér krajiny rokuje o vystúpení z Európskej únie.
"EÚ Britániu potrebuje"
Kráľovná Alžbeta II. svoj prejav predniesla na slávnostnom bankete v Berlíne, ktorého sa zúčastnila v stredu. Vyzdvihla v ňom najdôležitejšie momenty, ktoré Európa zažila - špeciálny dôraz však dala na vzťah medzi Veľkou Britániou a Nemeckom. Kráľovná dúfa, že ”ich spolupráca bude pokračovať tým smerom, ako od roku 1945”.
S tým, že má Británia v Európe dôležité postavenie, súhlasil aj nemecký prezident Joachim Gauck. Britom sa poďakoval za to, ako Nemecku pomohli v povojnových rokoch pri budovaní demokracie, reagoval aj na otázku Brexitu, teda vystúpenia Británie z Európskej únie.
“Štvrť storočia po tom, čo skončilo rozdelenie nášho kontinentu, čelí Európska únia veľkým zmenám,” povedal Gauck podľa denníka Guardian v odpovedi na prejav kráľovnej. “Vieme, že potrebujeme efektívnu Európsku úniu založenú na stabilných zdieľaných hodnotách. Konštruktívny dialóg o zmenách, aké chce Británia vidieť, je teda nevyhnutný.”
Nemecko bude podľa neho takéto diskusie podporovať. “Británia je časťou Európy. Európska únia Britániu potrebuje.”
Únia sa musí zmeniť
Banketu sa zúčastnil aj britský premiér David Cameron. Ten vo svojej poslednej volebnej kampani sľúbil do roku 2017 voličom referendum o zotrvaní či vystúpení Británie z EÚ. O Brexite má s najvyššími európskymi osobnosťami rokovať vo štvrtok v Bruseli.
Cameron tvrdí, že si to, aby Británia v EÚ zostala, praje - Únia však musí podstúpiť reformu. Ak pri rokovaniach nedokáže presadiť podmienky, ktoré by spoločenstvo zmenili do takej podoby, ako by Britom vyhovovalo, je pripravený za Brexit bojovať.
“Diskusie v Bruseli privedú Veľkú Britániu bližšie k tomu, aby zmenila svoj status quo na lepší, a potom povedia britským občanom, či by mala Británia v Európskej únii zostať alebo ju opustiť,” povedal Cameron o bruselských rokovaniach podľa Wall Street Journal.
Už teraz však niektoré Cameronove požiadavky čelia odporu zo strany Únie - konkrétne jeho žiadosť o to, aby Británia mohla znížiť sociálne dávky pre migrantov. Tých je v Británii veľa : a to hlavne občanov z východnej Európy, ktorí sa dostali na Britské ostrovy legálne vďaka dohode o Schengenskom priestore.