WASHINGTON. Republikáni uchádzajúci sa o prezidentskú nomináciu svojej strany podporili v pondelok výzvu guvernérky štátu Južná Karolína Nikky Haleyovej na odstránenie vlajky Konfederácie, symbolizujúcej otroctvo a rasizmus, z Kapitolu v juhokarolínskom hlavnom meste Columbia.
Haleyová poskytla svojou výzvou na odstránenie kontroverznej vlajky, ktorý je, ako povedala, pre mnohých "urážlivým symbolom brutálneho útlaku v minulosti", republikánom veľmi želané politické zviditeľnenie, píše agentúra AP.
VIDEO: South Carolina Governor Nikki Haley says Confederate flag should come down http://t.co/pEDQ6HiWEs
— The Associated Press (@AP) 23. Červen 2015 Bývalý guvernér Floridy Jeb Bush na Twitteri oznámil, že guvernérka Južnej Karolíny a všetci, ktorí stoja pri nej, "robia správnu vec". Podobný postoj zaujali aj guvernér Wisconsinu Scott Walker, Ohia John Kasich a Texasu Rick Perry.
Agentúra AP to označuje za ostrý posun v postoji republikánskych kandidátov na prezidenta, ktorí sa po minulotýždňovom zastrelení deviatich černošských návštevníkov kostola v juhokarolínskom Charlestone vyhýbali niekoľko dní zaujať pevný postoj.
Kudos to @nikkihaley and all the SC leaders standing with her for doing the right thing https://t.co/CUOgnh3plT
— Jeb Bush (@JebBush) 22. Červen 2015 Streľba v Charlestone Masakry v kostole afroamerickej cirkvi sa dopustil údajne rasisticky motivovaný mladý beloch, ktorý sa predtým fotografoval s vlajkou Konfederácie. Jeho čin vyústil do výzvy na odstránenie tejto vlajky, pod ktorou bojovali separatistické štáty Juhu počas občianskej vojny rokov 1861-65.
Vlajku Konfederácie považujú mnohí za rasistický symbol z čias otroctva, využívaný na zastrašovanie černošského obyvateľstva, zatiaľ čo mnohí bieli Južania ju považujú za symbol svojho dedičstva a spôsob, ako si uctiť obete svojich predkov vo vojne.
"Je čas odstrániť vlajku z územia Kapitolu (sídla vlády a parlamentu)," vyhlásila v pondelok juhokarolínska guvernérka Haleyová, republikánka, ktorej rodičia emigrovali do USA z Indie. Uznala názory oboch protichodných táborov týkajúce sa vlajky, ale zdôraznila, že nadišiel čas pokročiť vpred.
"Vlajka, hoci je integrálnou časťou našej minulosti, nepredstavuje budúcnosť nášho veľkého štátu," citovala ju agentúra DPA.
Prečítajte si tiež:
FBI vyšetruje údajné vyhlásenie útočníka z kostola v Charlestone
Vlajku odstránia z obchodov Odstránenie vlajky Konfederácie je spôsob, ako si uctiť obete masakry v kostole v Charlestone a vytvoriť inkluzívnejšiu štátnu vládu, povedala na tlačovej konferencii v meste Columbia, obklopená rasovo i politicky rôznorodými poslancami.
Bol medzi nimi aj senátor Južnej Karolíny Lindsey Graham, ktorý je jedným z 12 uchádzačov o republikánsku prezidentskú nomináciu.
Graham v pondelok povedal, že "tragická, nenávisťou motivovaná streľba v Charlestone" ukázala, že "je treba sa raz a navždy vyrovnať so záležitosťou vlajky (Konfederácie)".
K hnutiu proti symbolu starého rasistického amerického Juhu sa pripojila aj sieť obchodov Wal-Mart, ktorá televízii CNN povedala, že prestane predávať tovar s konfederačnou vlajkou.
Rasizmus v USA Prezident Spojených štátov Barack Obama prednesie v piatok pohrebnú reč na smútočnej rozlúčke so zabitým pastorom v Charlestone Clementom Pinckneyom, s ktorým sa poznal osobne, informoval Biely dom.
Obama v pondelňajšom vysielaní zdôraznil potrebu dialógu o pokračujúcom rasizme v Spojených štátoch.
"Rasizmus, z toho nie sme vyliečení. A nie je to iba o tom, byť slušný a nehovoriť na verejnosti 'neger'," povedal v nahrávke zverejnenej na internete. "Nejde o to, či rasizmus ešte stále existuje alebo nie. Nie je to iba záležitosť otvorenej diskriminácie. Spoločnosti nedokážu cez noc úplne vymazať všetko, čo sa stalo počas uplynulých 200-300 rokov," dodal.
Aj Obama vyzval na odstránenie vlajky Konfederácie.
Prečítajte si tiež:
Obama sa zúčastní pohrebu jednej z obetí charlestonskej streľby
Konfederačnú vlajku nestiahli Zákon Južnej Karolíny zakotvuje, že výšku, v akej je vyvesená vlajka Konfederácie na tamojšom Kapitole, možno zmeniť iba so súhlasom dvojtretinovej väčšiny tamojšieho parlamentu.
V dôsledku toho vlajku Konfederácie nestiahli nižšie ani po masakre v Charlestone, hoci americkú zástavu a vlajku Južnej Karolíny na znak rešpektu k mŕtvym stiahli na pol žrde.
Červeno-bielo-modrá vlajka Konfederácie už na americkom Juhu vyvolala niekoľko politických sporov - vrátane Floridy, kde ju v roku 2001 odstránil z tamojšieho Kapitolu vtedajší guvernér Jeb Bush.
Vlajka Konfederácie zostala súčasťou oficiálnej štátnej vlajky už iba v jedinom americkom štáte - Mississippi, napriek tomu však "súkromne" visí na mnohých miestach Juhu, dodáva DPA.
Prečítajte si tiež:
Strelec z kostola v Charlestone plánoval najprv útok na univerzitný areál