Havana 20. januára (TASR) - Bez väčších problémov skončili sa v nedeľu podľa oficiálnych informácií parlamentné voľby na Kube. Predstavitelia opozície kritizovali skutočnosť, že kandidovali iba členovia vládnucej komunistickej strany a nebolo možné vybrať si z viacerých uchádzačov.
Svoj hlas odovzdal aj kubánsky prezident Fidel Castro, ktorý pri tejto príležitosti obvinil USA, že "fabrikuje" disidentov na Kube. Disidenti podľa neho nemajú na Kube žiadny význam. "Alebo si niekto myslí, že vážny, hrdinský a pracovitý kubánsky ľud bude strácať čas s takými nezmyslami," spýtal sa vodca kubánskej revolúcie.
Príležitosť zúčastniť sa volieb do 609-členného Národného zhromaždenia (Asamblea Nacional del Poder Popular) malo asi osem miliónov Kubáncov. Uchádzači o poslanecký mandát nemali vo svojich volebných obvodoch žiadneho protikandidáta.
Voliči sa mohli rozhodnúť, či pri mene na hlasovacom lístku urobia krížik alebo nie. Praktický význam to však nemalo, pretože aj druhá možnosť sa väčšinou brala ako súhlas. Tento rok pribudlo na lístku nové políčko, ktorého označením voliči vyslovili súhlas s celou listinou kandidátov vo svojom obvode.
V októbri 2002 sa konali na Kube komunálne voľby, z ktorých vzišla asi polovica kandidátov do nedeľňajšieho hlasovania. Medzi zvyšnými kandidátmi boli okrem Castra aj otec Eliána Gonzáleza, ktorý sa v roku 2000 vrátil z USA po dlhom spore o právo na starostlivosť, ďalej Ana Fidelia Quirotová, bývalá majsterka sveta v behu na 800 metrov alebo spevák Silvio Rodriguez.
Disident Oswaldo Paya, vedúci predstaviteľ reformného projektu Varela, označil voľby za protiústavné a nelegitímne. Organizátori projektu doručili vlani v máji do parlamentu petíciu s 11.020 podpismi, ktorá žiada vypísanie referenda o demokratizácii kubánskej spoločnosti vrátane reformy volebného práva. Kubánsky parlament však na túto iniciatívu doteraz nereagoval.
Ostatné parlamentné voľby na Kube sa uskutočnili 11. januára 1998. Zúčastnilo sa na nich 98,4 percenta voličov, päť percent hlasov bolo podľa oficiálnych údajov neplatných. Parlament sa obmieňa v päťročnom cykle a schvaľuje väčšinou zákony, ktoré predkladá Rada ministrov (vláda) pod vedením Castra.