
Keď sme chceli dať priestor Milanovi Kňažkovi, k tvrdým vyjadreniam bývalých kolegov umelcov voči jeho osobe iba povedal: „Nehodlám sa k tomuto vyjadrovať. A pre SME už vôbec nie!“ Ktovie, čo sa stalo, že s nami odmietol komunikovať. Na jar 2001 nám totiž exkluzívne poskytol materiály k prefinancovaniu svojej niekoľkomiliónovej vily (a nechal sa pred ňou tak, ako ho vidíte na snímke, aj nafotiť), o pár mesiacov potom nám poskytol exkluzívne vianočný rozhovor. Žeby šlo teraz o menej príjemnú stránku jeho politickej kariéry?
FOTO – DESANA DUDÁŠOVÁ
Politik Kňažko si možno ministrovaním skomplikoval vzťahy kolegov k hercovi Kňažkovi
Pri príležitosti výročia vzniku Slovenskej republiky vyznamenal prezident Rudolf Schuster Pribinovým radom aj režiséra Juraja Jakubiska. Už proti návrhu sa postavili Smer a PSNS, keďže Jakubisko si podľa ich názoru vznik Slovenska neželal a navyše dnes žije v Prahe. Režisér sa tomu len pousmial, názor Ficovho Smeru a Slotových národniarov ho evidentne nezaujíma, ani sa ho nijako nedotkol. Pre Lidové noviny povedal: „Som šťastný, aká je na Slovensku garnitúra, pretože vďaka tomu som mohol cenu prijať.“
Neodpustil si však poznámku k inej osobe – prekvapivé bolo, že kritizoval človeka, čo stál donedávna vo vedení najsilnejšej vládnej strany: „Teším sa z toho, kto je teraz ministrom kultúry. Od Kňažka by som cenu asi neprijal. Vážim si ho ako herca, ale nie ako politika. Keď som odchádzal zo Slovenska, Kňažko bol symbolom politiky, ktorá sa mi naozaj nepáčila.“ Milan Kňažko bol vtedy členom HZDS, blízkym Mečiarovým mužom a bol za rozdelenie Česko-Slovenska.
Režisér, uznávaný doma i vo svete, sa stal ďalším umelcom, s ktorým Kňažko zrejme nebude pracovať.
Kňažko verzus Dančiak
Politik Milan Kňažko si možno svojím ministrovaním skomplikoval bezproblémové vzťahy kolegov k hercovi Milanovi Kňažkovi. V čase keď šéfoval rezortu kultúry sa totiž zhoršili jeho vzťahy s viacerými umeleckými osobnosťami. Spomeňme len spor so Stanom Dančiakom. Ten pre SME tesne po voľbách vyhlásil: „Keď Kňažko zostane ministrom, vyrážam do ulíc! Pôjdem na ministerstvo kultúry a urobím štrajk. Bol horší ako Hudec. To je strašné, ako sa on na nás všetkých vykašľal!“ Občiansky angažovaný herec rozhorčenie dokumentoval aj príbehom: „Mne napríklad dvakrát zaspal na ministerstve, keď som tam prišiel s režisérom Slovákom žiadať peniaze na projekt Bud Bindiho. Vtedy som mu povedal – Milan, ja už za tebou nikdy v živote neprídem. A keď sa niekedy vrátiš do divadla, spýtam sa, či tam hrá Kňažko. Keď povedia áno, ja tam hrať nebudem. A odišiel som preč. V tomto som veľmi dôsledný – čo poviem, dodržím.“
Kňažko vtedy reagoval faxom z ministerstva, že projekt Bud Bindi peniaze dostal, Stano Dančiak si ale stojí za svojím. Nehovoril, že peniaze nedostali, ale to, ako sa vraj jeho bývalý kolega správal, keď bol ministrom.
Kňažko verzus Roman
Ďalší spor si Kňažko vyrobil krátko pred ministerským odchodom. Išlo o Ľuba Romana a dôvod je zrejmý. Ministerstvo podalo podnet na Generálnu prokuratúru pre podozrenie, že bývalí riaditelia Novej scény Ľubo Roman, Marek Ťapák a Ľubomír Biskupovič mohli počas svojho pôsobenia v divadle neoprávnene podnikať a porušovať pravidlá hospodárskeho styku. Roman vtedy SME povedal: „My sme o Milanovi ešte v čase, keď bol v divadle, hovorili, že je taký spravodlivý, že je ochotný za seba aj život položiť.“
Kauzu Roman verzus Nová scéna nakoniec vyšetrovatelia odložili a s tým sa stalo bezpredmetným aj trestné stíhanie terajšieho predsedu Bratislavského územného kraja. Kto mal v tomto spore pravdu, nakoniec nevedno, Kňažkov priateľ Andy Hryc to dal prešetrovať prokuratúre.
To, že sa z bývalých kolegov Jakubiska, Dančiaka, Romana verzus Kňažka stali nezmieriteľné osoby, je ale jasné. Zhoršenie vzťahov ale Kňažko pre SME komentovať odmietol. „Nehodlám sa k tomuto vyjadrovať. Tam treba pátrať po iných motívoch.“ A ku kritike svojej osoby Jakubiskom povedal: „Ja si ho vážim tiež ako režiséra, a nie ako politika. Lebo on sa týmto vyjadril k politickým témam, nie?“
A intermezzo s dramatikom
Milan Kňažko sa svojho času celkom nepohodol ani s prezidentom Václavom Havlom, dramatikom. Keď bol uňho na hrade, zakrátko sa na vlastnú žiadosť vrátil na Slovensko.
MARCEL VLNA