SME

Timothy Snyder: Rusko žije v sebaklame. Slováci by mu mali pomôcť

Ukrajinská kríza potrvá dlhšie ako Putinov režim, hovorí americký historik TIMOTHY SNYDER.

Ukrajinská kríza potrvá dlhšie ako Putinov režim, hovorí americký historik TIMOTHY SNYDER, ktorý bol v Bratislave na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2015.

TEXT: Pavol Štrba FOTO: Jozef Jakubčo

Čo vám napadne ako prvé, keď sa vás opýtam: Čo sa momentálne deje v Ruskej federácii?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Tragédia sebaklamu. Vo všeobecnosti táto európska kríza je zlá pre Ameriku a je ešte horšia pre Európsku úniu. A je strašná pre Ukrajinu. Netreba zabúdať na dva milióny ukrajinských utečencov a tisícky ukrajinských civilistov, ktorých zabili.

Ale obávam sa, že kríza je v skutočnosti horšia pre Rusko ako pre kohokoľvek iného. V zmysle, že Američania o nej hovoria z rôznych uhlov, Európania o nej hovoria z rôznych uhlov. A Ukrajinci tiež, je to slobodná spoločnosť a prebieha tam rôznorodá debata. Je tam mnoho ľudí, ktorí hovoria, že Ukrajina by nemala viesť vojnu. Máme tu rôzne pohľady na túto tému.

Ale Rusko organizuje debatu o tejto téme spôsobom, ktorý nerešpektuje pluralitu názorov. Vytvára len obraz nepriateľského sveta, ktorý je vždy proti Rusku. A, samozrejme, že to slúži len zjavnému politickému cieľu. Ale z dlhodobého hľadiska neexistuje spôsob, ako poučovať celú generáciu. Je hrozivé učiť mladých ľudí, že Rusko má vždy pravdu a všetci ostatní ju nikdy nemajú.

Takže to, čo sa dnes deje v Rusku, by som nazval tragickými chvíľami. Sebaklamom. Sebaklamom, ktorý môže byť niekedy dokonale úprimný. Lebo niektorí ruskí lídri v skutočnosti veria tomu, čo hovoria. Ale aj tak je to nesprávne. Obávam sa, že im potrvá desaťročia, kým sa dostanú z tejto bubliny, ktorú okolo seba vytvorili.“

Myslíte si, že z tohto pohľadu je problém v Rusku ako takom, resp. v jeho spoločnosti, alebo je to hlavne problém ruských lídrov?

„Je to problém, ktorý má viacero príčin. Jedna z nich, aby sme začali od seba, je kríza žurnalistiky na celom svete, aj na Západe. Mám na mysli dobu, keď je spravodajstvo úzko späté so zábavným priemyslom. Veľká časť z toho, čo sa deje v Rusku, sa dá jednoducho logicky odvodiť z toho, čo sa stalo predtým aj na Západe, napríklad aj v Spojených štátoch. Ruská televízia veľmi pripomína americké televízie, ale bez akýchkoľvek legálnych alebo morálnych zábran. Časťou problému je to, že žurnalistika sa namiesto hľadania faktov a analyzovania udalostí dnes sústreďuje na niečo ako: tento človek má silný pocit, tento človek vyzerá zaujímavo, idem o ňom napísať. Takže veľká časť problému z tohto pohľadu, ak hovoríme o Rusku, je to, že tam už neexistujú fakty. Existujú len pocity. A to je trend, ktorý prevzali zo Západu.

Ďalším problémom v Rusku je to, že ekonomika je závislá len od ziskov z vývozu, ktorý je veľmi ľahko kontrolovateľný len veľmi malým počtom ľudí. A v tejto situácii, či už hovoríme o Rusku, alebo Saudskej Arábii, to môže viesť k tomu, že výsledkom je určitý režim. Pretože jediná cesta, ako to zmeniť, je diverzifikovanie ekonomiky.“

Problémom teda nie sú politici?

„Ak by mal byť prezident Putin hneď zajtra zvrhnutý vlastným ľudom, tieto problémy, o ktorých som hovoril, budú pokračovať aj naďalej. Predpokladám, že ukrajinská kríza potrvá oveľa dlhšie ako Putinov režim. Robíme chybu, ak sa sústreďujeme len na úvahy o tom, čo si Putin myslí a čo urobí ďalej. Nemyslím si, že nasledujúce ruské vedenie sa začne sťahovať z Krymu a z Donbasu. To je veľmi nepravdepodobné. Takže musíme tú otázku celkom otočiť a spýtať sa: Čo môže Európa urobiť v tejto situácii? Z dlhodobého hľadiska. Ako môžeme posilniť ukrajinské inštitúcie, ako môžeme posilniť ukrajinský štát?“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3RVH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Do SME nastúpil v decembri 2014. Predtým šesť rokov pracoval ako redaktor zahraničia v agentúre SITA. Najradšej píše o zabudnutom Balkáne, utečencoch, amerických voľbách a šedivosti európskej byrokracie. Facebook, Twitter

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu