Soul/Tokio/Pchjongjang/Peking 19. januára (TASR) - Diplomatické snahy o nájdenie východiska z krízy okolo severokórejského jadrového programu nabrali tento víkend na obrátkach, zatiaľ však zaznamenali len malý pokrok. Ruský vyslanec predložil Pchjongjangu návrh Moskvy a americkí diplomati absolvovali rozhovory v Číne a Japonsku.
KĽDR odmietla dnes výzvy na zapojenie OSN do medzinárodného úsilia s tým, že spor možno urovnať len "rovnými a čestnými" rokovaniami s USA. Práve priame rozhovory oboch štátov viedli pred desaťročím k riešeniu podobnej krízy, konštatovala oficiálna tlačová agentúra KCNA.
Americký veľvyslanec v Južnej Kórei Thomas Hubbard medzitým v náznaku ďalšieho ústupku zo strany USA vyhlásil, že jeho krajina je naklonená ekonomickej spolupráci s KĽDR v prípade, ak sa Pchjongjang vzdá svojho nukleárneho programu. Ten je podľa neho hrozbu nielen pre Spojené štáty, ale "výzvou pre celý medzinárodný systém".
Šéfka japonskej diplomacie Joriko Kawagučiová vyjadrila na dnešnom stretnutí s tajomníkom ministerstva zahraničných vecí USA Jamesom Kellym podporu americkému návrhu na komplexný dohovor. Obaja sa tiež zhodli na potrebe toho, aby ich krajiny v tejto otázke naďalej úzko spolupracovali s Južnou Kóreou, Čínou a Ruskom.
K schôdzke v Tokiu došlo po tom, čo námestník ministra zahraničných vecí USA Richard Armitage oznámil, že Washington zvažuje dohodu, ktorá by nahradila rámcový dohovor z roku 1994. Armitage síce vylúčil možnosť oficiálnej zmluvy o neútočení, naznačil však, že USA by mohli poskytnúť Severnej Kórei bezpečnostné záruky.
Návštevou Japonska skončil Kelly svoje regionálne turné, ktoré však neprinieslo nové iniciatívy na zmiernenie krízy. Na rozhovory o KĽDR a zabránení šíreniu zbraní hromadného ničenia medzitým do Pekingu pricestoval zástupca ministra zahraničných vecí USA John Bolton. Neskôr má navštíviť aj Južnú Kóreu a Japonsko.
Osobitný vyslanec ruského prezidenta Alexander Losiukov pokračoval dnes v Pchjongjangu v "užitočných" rozhovoroch o východisku z krízy. Námestník ruského ministerstva zahraničných vecí predložil predstaviteľom komunistického štátu návrh Moskvy v sobotu a reakciu očakáva v pondelok.
Ruský "balíček" hovorí o Kórejskom polostrove bez nukleárnych zbraní, bezpečnostných zárukách pre Severnú Kóreu, ku ktorým majú viesť bilaterálny a mnohostranný dialóg. Návrhy tiež predpokladajú obnovenie humanitárnej a hospodárskej pomoci krajine.
Približne 30.000 kresťanov sa dnes v Soule opätovne zišlo na modlitbách za mier. Ich účastníci vyzvali na zotrvanie amerických jednotiek v Južnej Kórei kvôli jej ochrane a žiadali od Pchjongjangu, aby sa vzdal jadrového zbrojného programu.
Osobitný vyslanec OSN Maurice Strong po trojdňovej návšteve KĽDR v sobotu vyhlásil, že krajina sa ocitla na pokraji humanitárnej krízy a šiestim až ôsmim miliónom jej obyvateľov hrozí po nedostatku humanitárnych príspevkov vážny nedostatok potravín. "Nemôžete urobiť z detí, chorých a starých ľudí obete politickej krízy, s ktorou nemajú nič spoločné," vyhlásil Strong.