Francúzska ministerka sa ospravedlňuje kvôli Nutelle
Akoby situácia medzi Francúzskom a Talianskom už nebola aj tak dosť napätá kvôli incidentu so stovkami migrantov, ktorí zostali v talianskom meste Ventimiglia po tom, čo sa im nepodarilo dostať do Francúzska, vzťahy medzi krajinami sa vyhrocujú aj kvôli ďalšiemu škandálu.
Francúzska ministerka životného prostredia Ségolène Royalová totiž nedávno skritizovala nátierku Nutella, ktorú vyrába talianska spoločnosť Ferrero, za používanie palmového oleja. V televíznom rozhovore povedala, že vedie k „masívnej deforestácii”, ktorá ďalej spôsobuje globálne otepľovanie. Tiež sa vyjadrila, že si myslí, že by sme ju preto mali prestať jesť.
Na to zareagoval Luca Galletti, jej taliansky kolega - taliansky minister životného prostredia. Odkázal jej, aby nechala taliansku výrobu na pokoji. „Ségolène Royalová sa bojí. Nechajte talianske produkty na pokoji. Dnes na večeru… to bude chlieb s Nutellou.”
V stredu poobede Royalová na Twitteri zverejnila príspevok, kde píše, že sa hlboko ospravedlňuje a oceňuje prístup spoločnosti Fererro, ktorá sľúbila, že bude používať palmový olej už len z certifikovaných udržateľných zdrojov.
Prečítajte si viac na stránke Guardianu.
Odložený prípad spred 32 rokov
Zatknutie v Jordánsku tak trochu pripomína seriál Odložený prípad, kde tím detektívov rieši prípady spred často krát aj desiatok rokov. Zuhaira Mohamada Hassana Khalida al-Abassiho totiž obivnili z toho, čo mal spraviť v roku 1982.
Začiatkom augusta toho roku vtrhli dvaja muži do košér reštaurácie v parížskej rozsiahlej židovskej štvrti Marais, s guľometnou paľbou. Spomedzi päťdesiatich stravníkov, ktorí sa v nej vtedy nachádzali, zomreli šiesti. Zranilo sa ich však ďalších dvadsaťdva.
Abassiho zatkli prvého júna, v stredu však celá epizóda Odloženého prípadu už aj skončila - muža jordánsky súd prepustil na kauciu a kým skúma francúzsku žiadosť o vydanie, uložil mu zákaz cestovania.
Prečítajte si viac na stránke Daily Telegraphu.
Výrobcovia smartfónov presídlia do Indie
„Čína bola so svojou obrovskou strednou triedou hladnou po nových technológiách dlhé roky svätým grálom manufaktúr,” píše CNN. Čínsky trh sa však dnes spomaľuje a krajinu čaká zmena vo výrobe.
Najväčšie spoločnosti na výrobu smartfónov ako Huawei či Xiaomi obracajú svoju pozornosť ďalej. Dnes má smartfón každý desiaty Ind, situácia sa však zrejme zmení, keď spoločnosti presídlia do Indie.
O krajine sa často hovorí, že spĺňa všetky atribúty toho, aby už čoskoro zažila svoju zlatú horúčku. Populácia Indie, ktorá je momentálne na čísle 1,3 miliardy, by mala v počte obyvateľov predčiť Čínu v roku 2028. Už dnes je indický trh tretím najväčším na svete.
Prečítajte si viac na stránke CNN.
Koho sledovať na Instagrame počas Ramadánu
Osobou na tretej priečke sledovanosti na Instagrame je Beyoncé, druhou je Kim Kardashian, prvým je oficiálny profil samotného Instagramu. Už čoskoro možno do top trojky pribudne aj niekto zo zoznamu, ktorý pripravil Huffington post.
Ide o štrnástku moslimov, ktorých denník odporúča sledovať počas tohtoročného Ramadánu. Zaradil sem ľudí, ktorých považuje za výnimočných a ktorí počas deviateho mesiaca lunárneho kalendára, ktorým sa islam riadi, môžu inšpirovať ako moslimov, tak aj ľudí inej viery.
Na zozname sa objavil amatérsky fotograf, zahraničný spravodajca NBC News, ktorý prináša správy z Blízkeho východu, filmový režisér či blogerka žijúca v Katare.
Prečítajte si viac na stránke Huffington postu.