[content type="longread-pos" pos="full"]
Európa zlyhala, lebo nedokáže hovoriť jednotným hlasom a krajiny sa nevedia zhodnúť na spoločných záujmoch, tvrdí v rozhovore pre SME americký analytik George Friedman.
[/content][content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/8/56/5643858/5643858.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"] Európa nemôže donekonečna žiť s pocitom viny a otázku imigrácie musí riešiť, vraví americký analytik George Friedman. FOTO – SITA/AP [/content]
TEXT: Matúš Krčmárik
Aká je aktuálna bezpečnostná situácia v Európe?
„Určite pretrváva neistota, ktorá je v tomto regióne od roku 2008, ale nemyslím si, že jej dôvodom je len Rusko či Islamský štát. Väčšou neistotou pre Európu je nejednotnosť Európskej únie. Z tohto pohľadu je bezpečnostné riziko oveľa väčšie, ako bývalo.“
Ako môže byť rozdelená Európa nebezpečná sama pre seba?
„Európa predstavovala vždy veľkú sila. Keď sa však Európa delí, prestáva to platiť. Nedávno som hovoril napríklad so španielskym diplomatom a on mi povedal, že pre Španielsko nie sú Rusko a Ukrajina hlavnou témou. Tou je preň Stredomorie a situácia moslimov v tomto regióne. Východná Európa má zasa problém s Ruskom, Nemecko s exportom, Grécko má finančné problémy, Veľká Británia rieši Škótsko a vzťah s Európou. Neexistuje jednotný európsky pohľad na svet. Mnohé európske krajiny stoja proti sebe, čo ešte zvýrazňuje hrozbu Ruska. Východoeurópske krajiny majú len minimálnu šancu odolávať Rusku, kým pri nich nestoja ostatné európske krajiny.“
Ako toto rozdelenie vnímajú Spojené štáty ako hlavný európsky spojenec?
„Európania vidia svoje národné záujmy len v ekonomických otázkach. Spojené štáty vidia svet komplexnejšie a podľa mňa aj sofistikovanejšie. Európania si nikdy nevybudovali vlastný obranný systém, túto funkciu plní NATO. Väčšina členských krajín aliancie pritom nemá poriadnu armádu. Európa nemôže svoju politiku vnímať len cez ekonomické otázky. Musí sa zaoberať aj koherentnou obrannou politikou, ale tá neexistuje.“
Existuje spôsob, ako rozdelenú Európu zjednotiť?
„Európa nikdy nebola skutočne jednotná. V roku 1992 po páde Sovietskeho zväzu bola Európa prvýkrát od roku 1945 suverénna. Mám tým na mysli to, že rozhodnutia o vojne v Európe medzi rokmi 1945 až 1992 nevznikali v Londýne, v Paríži ani v Bratislave, ale v Moskve a vo Washingtone. Od roku 1992 do roku 2008 bola Európa zjednotená a to bola výnimočná etapa v európskej histórii.“
Čo sa stalo v roku 2008?