SME

Hillary Clintonová chce zmeniť históriu. Pozrite sa, ako bojuje o Biely dom

Hillary Clintonová chce zmeniť históriu. Pozrite sa, ako bojuje o Biely dom

Pozrite sa na výber zaujímavých fotografií z prezidentskej kampane Hillary Clintonovej.

[content type="longread-pos" pos="full"]

Svoju kandidatúru v prezidentských voľbách 2016 ohlásila Hillary Clintonová v apríli, hoci sa o jej záujme o kreslo v Bielom dome šepkalo už dávno predtým. Prieskumy ukazujú, že jej kampaň na Američanov zaberá a označujú ju za favoritku Demokratov. To však ešte stále neznamená víťazstvo a Clintonová si to veľmi dobre uvedomuje. Keď vo voľbách v roku 2008 získal prezidentskú kandidatúru na strane demokratov Barack Obama, aj vtedy prvotné prieskumy pripisovali väčšiu šancu na víťazstvo práve jej. Toto je výber fotografií z jej prebiehajúcej kampane.

[/content][content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/0/78/7861730/zaver_r2203_res.jpeg" author="" longread-pos="full"][/content]

AUTOR: Patrik Galajda FOTO: SITA/AP

V sobotu Hillary Clintonová vystúpila na pódium pred dav fanúšikov na Rooseveltovom ostrove v New Yorku, kde predstavila hlavné body a priority svojej prezidentskej kampane. Svoju pozíciu prezidentskej kandidátky si uvedomuje aj v rámci postavenia medzi ostatnými záujemcami o Biely dom.

„Možno nebudem najmladšou kandidátkou v tejto kampani, ale budem najmladšou prezidentkou v histórii Spojených štátov,“ povedala.

Ako uvádza CNN pre Clintonovú je mimoriadne dôležité, aby na voličov pôsobila ako kandidátka budúcnosti a nie naopak, keďže ju verejnosť môže vnímať práve na základe jej bohatej politickej minulosti.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/0/78/7861730/hilary_r7231_res.jpeg" author="" longread-pos="full"][/content]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/0/78/7861730/selfie_r9297_res.jpeg" author="" longread-pos="full"][/content]

Práva gayov a sociálne otázky

Vo svojom príhovore Clintonová povedala, že medzi hlavné body kampane zaradí sociálne otázky – volebné práva, zrovnoprávnenie mzdového ohodnotenia mužov a žien, prisťahovalectvo, ale aj práva homosexuálov.

Práve posledný spomínaný bod je na zozname Clintonovej priorít najzaujímavejší, keďže jej postoj k právam homosexuálov a manželstvám osôb rovnakého pohlavia sa počas rokov výrazne menil.

V roku 1996 Clintonová v rozhovore pre The San Francisco Examiner vyzvala verejnosť k zachovaniu tradičných hodnôt manželstva a rodiny. Spomenula aj „tých druhých,“ ktorí by výchovu detí zvládli rovnako dobre, píše The New York Times.

CNN zase uvádza, že kandidátka, ktorá pred ôsmimi rokmi povedala, že verí, že manželstvo by malo existovať iba medzi mužom a ženou, sa v roku 2015 bije o práva homosexuálnych párov už aj v ústavnej rovine.

Clintonová verí, že v týchto sociálnych otázkach možno našla spôsob, ako odstaviť Republikánov.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/0/78/7861730/hilary-5_r5084_res.jpeg" author="" longread-pos="full"][/content]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/0/78/7861730/skolka_r3033_res.jpeg" author="" longread-pos="full"][/content]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/0/78/7861730/fanda_r7967_res.jpeg" author="" longread-pos="full"][/content]

Dostatočne dôveryhodná?

Aj napriek priaznivým výsledkom väčšiny prieskumov sa nájdu Američania, ktorých Clintonová nepresvedčila.

Podpísať sa pod to mohol aj fakt, že ako ministerka zahraničných vecí v rokoch 2009 až 2013 používala na úradnú komunikáciu súkromný email, čím zrejme porušovala federálne nariadenia.

Clintonová však vie ako zapôsobiť na masy a v príhovore využila tajnú zbraň – svoju matku Dorothy Howell Rodhamovú.

Príbeh strastiplného života Clintonovej matky je veľmi zaujímavý. Štrnásťročná sa zamestnala ako upratovačka a musela si sama zarobiť na jedlo, na ošatenie i na vzdelanie.

Podľa CNN Clintonová v príhovore práve takto vyjadrila porozumenie nad zlou finančnou situáciou, v ktorej sa mnohí Američania nachádzajú a ubezpečila ich, že urobí všetko preto, aby im ako prezidentka pomohla.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/0/78/7861730/hillary-bill_r2572_res.jpeg" author="" longread-pos="full"][/content]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/0/78/7861730/rodinka_r1577_res.jpeg" author="" longread-pos="full"][/content]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/0/78/7861730/hilary-6_r5687_res.jpeg" author="" longread-pos="full"][/content]

Bill verzus Hillary

V sobotu sa počas Clintonovej príhovoru na pódiu objavil aj jej manžel Bill a dcéra Chelsea, čím Hillary preukázali podporu bez toho, aby sa pozornosť akýmkoľvek spôsobom upriamila na nich.

Je dôležité spomenúť, že hlavnou myšlienkou kampane, ktorú chce prezidentská kandidátka podčiarknuť je to, že je to o nej a nie o jej manželovi Billovi Clintonovi, uvádza CNN.

Aj napriek týmto silným slovám manažér Clintonovej kampane pre CNN potvrdil, že bývalý americký prezident bude pre kampaň veľkým prínosom, najmä čo sa týka nápadov a správneho napredovania.

Z toho všetkého vyplýva, že Hillary Clintonová vie kde je jej miesto, vie si nakloniť priazeň voličov a vie čo chce. Chce sa stať prezidentkou Spojených štátov.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/0/78/7861730/hilary-4_r9595_res.jpeg" author="" longread-pos="full"][/content]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/0/78/7861730/uvod_r9576_res.jpeg" author="" longread-pos="full"][/content]

Ďalší prezidentskí kandidáti 2016

Očakáva sa, že prezidentské voľby v USA sa uskutočnia 8. novembra 2016. Oficiálne svoju účasť vo voľbách potvrdilo už 16 kandidátov vrátane Hillary Clintonovej. Demokrati majú štyroch, zatiaľ čo Republikáni až dvanástich kandidátov.

Demokrati: Hilary Clinton, Bernie Sanders, Martin O´Malley, Lincoln Chafee

Republikáni: Jeb Bush, Ted Cruz, Rand Paul, Marco Rubio, Ben Carson, Carly Fiorina, Mike Huckabee, Rick Santorum, George Pataki, Lindsey Graham, Rick Perry, Donald Trump

Čítajte ďalej

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

Róbert Remiáš zahynul na Karloveskej ceste v Bratislave, keď v  jeho aute  vybuchol nástražný výbušný systém.  Na mieste tragédie je dnes kríž.

Žili v slávnej vile, no nikdy sa do nej nevrátili Foto

Filmár David Cysař pátra po histórii svojich blízkych.

David Cysař je pravnukom Josefa Winternitza, ktorý dal v Prahe postaviť vilu prezývanú aj Béžová princezná.

Američania spozorneli. Slovenský princ je hodný Oscara Foto

Veľký šľachtiteľský príbeh sa začal nenápadne.

Architekt: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Draha Petrovič.
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop