ANKARA. Nedávne boje o sýrske mesto Tal Abjad, ležiace pri sýrsko-tureckých hraniciach, vyvolali ďalšiu humanitárnu krízu, keď sa na útek k tureckým hraniciam vydali tisíce civilistov, väčšinou žien a detí.
Upozornil na to turecký denník Hürriyet.
Turecko im pritom niekoľko dní bránilo vo vstupe na svoje územie. Utečenci z Tal Abjadu však nemali kam uniknúť, keďže v samotnom meste zúrili boje medzi kurdskými Oddielmi ľudovej sebaobrany (YPG) a príslušníkmi Islamského štátu.
Chaos na hraniciach
Turecko svoj hraničný priechod v Akčakale pre sýrskych utečencov otvorilo až uplynulú nedeľu a potom aj v pondelok, keď umožnilo vstup niekoľkým tisícom sýrskych utečencov.
Podľa Christophera Bendera z dánskej mimovládnej organizácie Danish Refugee Council za uplynulých desať dní našlo v Turecku útočisko asi 18-tisíc civilistov.
Uviedol, že na sýrsko-tureckých hraniciach vládol chaos, keď sa mnohí ľudia, často rodičia s malými deťmi, snažili za každú cenu dostať cez bariéry.
Velenie YPG v pondelok oznámilo, že spolu so svojimi spojencami úplne ovládli mesto Tal Abjad. Toto mesto malo pritom pre Islamský štát veľký strategický význam, pretože leží v tesnej blízkosti Rakky, neoficiálneho hlavného mesta islamistov, a nachádza sa aj na dôležitej zásobovacej trase.
Britský odborník na toto džihádistické hnutie Charlie Winter, ktorý pôsobí v nadácii Quilliam v Londýne, súčasne upozornil, že Tal Abjad ako pohraničné mesto slúžil Islamskému štátu aj ako miesto pre tranzit vybavenia, naverbovaných nováčikov a podobne.
Ohrozenie Turecka
Dobytie mesta pre kurdské polovojenské oddiely znamená, že získali spojenie so sektormi, ktoré kontrolujú v provincii Hasaka, a s mestom Kobané.
Turecko však vojenské úspechy kurdských milícií vníma s nevôľou, pretože sa obáva prepojenia YPG so Stranou kurdských pracujúcich (PKK), s ktorou už desaťročia zápasí na vlastnom území.
Prezident Recep Tayyip Erdogan počas uplynulého víkendu vyhlásil, že postup kurdských oddielov k tureckým hraniciam by v budúcnosti mohol Turecko ohroziť.
Situáciou na pohraničnom priechode Tal Abjad-Akčakale sa v uplynulých dňoch zaoberala aj turecká vláda.
Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu minulý týždeň vyzval štáty Európy, aby sa aktívnejšie zapojili do pomoci utečencom zo Sýrie, ktorých prijíma nielen Turecko, ale aj ďalšie so Sýriou susediace štáty.
Kurdi a islamisti sa dopustili etnických čistiek, tvrdí Turecko
Pod kontrolou Kurdov je v Sýrii asi 400 kilometrov dlhý pás územia pozdĺž spoločných hraníc s Tureckom.
ISTANBUL/ŽENEVA. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v utorok v Ženeve oznámil, že v dôsledku bojov na severe Sýrie prekročilo hranice do Turecka viac ako 23-tidíc utečencov.
Väčšina z nich ušla do Turecka pred bojmi, ktoré sa rozpútali v pohraničnom sýrskom meste Tal Abjad a jeho okolí medzi kurdskými polovojenskými jednotkami a oddielmi bojovníkov Islamského štátu, vysvetlil v utorok v Ženeve hovorca UNHCR William Spindler.
Spresnil, že medzi utečencami zo Sýrie je aj vyše 2-tisíc Iračanov z Mósulu, Ramádí a Fallúdže.
Najnovšie boje o kontrolu nad časťami územia na severe Sýrie sprevádzali etnické čistky, ktoré majú na svedomí obe bojujúce strany - kurdské oddiely aj islamisti, vyhlásil v utorok podľa agentúry Reuters podpredseda tureckej vlády Bülent Arinč.
Vojenské úspechy kurdských milícií vníma Turecko s nevôľou, pretože sa obáva prepojenia Oddielov ľudovej sebaobrany (YPG) so Stranou kurdských pracujúcich (PKK), s ktorou už desaťročia zápasí na vlastnom území.
Po dobytí Tal Abjadu oddielmi YPG a menšími sýrskymi povstaleckými zoskupeniami je pod kontrolou Kurdov v Sýrii asi 400 kilometrov dlhý pás územia pozdĺž spoločných hraníc s Tureckom.
tasr