Najmladší britský samovražedný útočník mal len 17 rokov „Talha bol milujúci, láskavý, starostlivý a prívetivý tínedžer. Nikdy nemal žiadnu zlú vôľu voči nikomu ani nikdy nevykazoval žiadne násilné, extrémne alebo radikálne názory akéhokoľvek druhu“.
Takéto stanovisko vydala rodina Talha Asmala po tom čo vyšlo najavo, že bol pravdepodobne jedným zo štyroch samovražedných atentátnikov, ktorí zaútočili na sily v blízkosti ropnej rafinérii v Bajdží, v Iraku.
Sedemnásťročný Talha Asmal sa tak stal zatiaľ najmladším Britom, ktorý spáchal samovražedný útok.
Prílev mladých mužov a žien do vojnových zón v Sýrii a Iraku ostáva najväčšou výzvou britskej protiteroristickej politiky. Podobne ako Asmal sa na túto cestu vydalo približne 700 britských občanov, veľká väčšina v záujme pripojiť sa k Islamskému štátu.
„Vidíme to čoraz častejšie. Ľudia kontaktujú iných jednotlivcov na internete – zraniteľných jednotlivcov – a potom im sľubujú život v tomto utopickom štáte, raji,“ vysvetľuje Charlie Winter z Quilliam Foundation.
Prečítajte si viac na stránke BBC.
NEWS: Teenager is 'UK's youngest ever suicide bomber'. http://t.co/UAxCFMEh8u pic.twitter.com/8ACcsRKltn
— BBC H and W (@bbchw) 15. Červen 2015 Antverpy predstavili špeciálne pruhy pre peších s mobilmi Belgické Antverpy prišli s riešením, ako si poradiť s chodcami, ktorí počas chôdze mestom esemeskujú alebo si čítajú správy na svojich smartfónoch a v dôsledku nepozornosti tak narážajú do iných chodcov.
S nápadom prišiel lokálny mobilný operátor Mlab, ktorýsi všimol, že veľa smartfónov je v dôsledku kolízií medzi chodcami zničených. V meste nakreslili na najrušnejších uliciach na zemi špeciálne pruhy vyznačené bielou farbou s anglickým nápisom Text Walking Line.
Ide o dočasný režim, avšak ak sa tento nápad osvedčí, pruhy ostanú na stálo. Úrady si od nich sľubujú predovšetkým vyššiu bezpečnosť a zníženie počtu nehôd v dôsledku zrážok chodcov.
Podobný nápad len v menšom predstavili už vo Washingtone DC, avšak Antverpy sú prvým európskym mestom s týmto vynálezom.
Prečítajte si viac na stránke The Telegraph.
City introduces 'text walking lanes' for mobile phone addicts http://t.co/bYxiQxNzMF pic.twitter.com/hC3DyJQUKt
— The Telegraph (@Telegraph) 15. Červen 2015 Pilot Germanwings navštívil za päť rokov 41 doktorov Podľa informácií dostupných z vyšetrovania navštívil Andreas Lubitz, pilot pravdepodobne zodpovedný za pád lietadla vo francúzskych Alpách, za posledných päť rokov až 41 doktorov, z toho sedem za posledný mesiac pred leteckou katastrofou.
Za posledný mesiac absolvoval tiež tri sedenia s psychiatrom. Viacerí z týchto doktorov boli podľa marseillského prokurátora Brice Robina názoru, že je psychicky labilný, avšak kvôli nemeckým zákonom lekárskeho tajomstva to nikdy nenahlásili.
Doterajšie vyšetrovanie „umožnilo potvrdiť, bez tieňa pochybnosti“, že Lubitz „zámerne zničil lietadlo a zámerne zabil 150 ľudí, vrátane seba“ dodal Robin. Vyšetrovatelia minulý mesiac už ukončili identifikáciu telesných pozostatkov a tento týždeň sa očakáva pohreb prvej obete.
Prečítajte si viac na stránke Guardianu.
Germanwings co-pilot saw 41 doctors but 'secrecy law stopped them reporting him' - The Guardian http://t.co/ov02LfDWUY
— Luis Montez (@LuisMontez3) 13. Červen 2015 Voda v Kalifornii rozdeľuje bohatých a chudobných Potom čo kalifornský guvernér Jerry Brown ohlásil v apríli potrebu 25 percentného zníženia spotreby vody v suchami sužovanej Kalifornii, toto rozhodnutie vyvolalo nespokojnosť predovšetkým v bohatých častiach krajiny.
„Nemali by sme byť nútení žiť na pozemkoch s hnedým trávnikom, hrať na hnedých golfových ihriskách alebo sa ospravedlňovať za to, že chceme, aby naše záhrady boli krásne. Nie, nie sme si všetci rovní keď ide o vodu“ napísal nedávno na sociálnej sieti Steve Yuhas, jeden z obyvateľov bohatej enklávy Rancho Santa Fe, ktorá podobne ako iné bohaté štvrte spotrebuje päť krát viac vody ako je celoštátny priemer.
Od prvého júla bude v Kalifornii po prvý krát v histórii voda na prídel. Podľa nového zákona bude každej domácnosti pridelený určitý objem vody pre základné potreby, ktorý po prekročení bude sankcionovaný vysokými penaltami.
Voda na fontány, záhradné postrekovače či bazény – to všetko sa stane nadmerným luxusom, ktorý si krajina nemôže dovoliť a ktorej spotreba sa musí podľa štátnych nariadení drasticky znížiť.
Prečítajte si viac na stránke The Washinton Post.
Top story: Rich Californians balk at limits: ‘We’re not all equal when it comes… http://t.co/lwsyrCJMp9, see more http://t.co/U8Mk3BBSGB
— Cindy Holman (@cindyholman_) 15. Červen 2015