redaj zbraní do Angoly vo francúzskych médiách, nehral nijakú úlohu.
Francúzske ministerstvo obrany prostredníctvom ministra Alaina Richarda predložilo sťažnosť za "porušenie zákona o predaji zbraní" na prokuratúru v Paríži. Tým môžu sudcovia aféru Angolagate, v ktorej sa spomínal a spomína aj slovenský zbrojársky podnik ZŤS OSOS, ďalej vyšetrovať, informujú dnes francúzske denníky Le Monde, Le Figaro a Libération.
Denník Le Monde uvádza, že prokuratúra v Paríži dostala od ministra Richarda sťažnosť na nezákonný obchod so zbraňami 25. januára 2001. Zmienený obchod, predaj zbraní a výzbroje do Angoly, sa uskutočnil v rokoch 1993 a 1994. Richard sa v sťažnosti explicitne zameriava na "legálnych predstaviteľov spoločností Brenco France a ZŤS OSOS", uvádza Le Monde. Denník Libération je presnejší a uvádza, že ministrova sťažnosť mieri na Pierra Falcona a Arkadija Gajdamaka, predstaviteľov spoločností Brenco a ZŤS OSOS vo Francúzsku.
Avšak ani iniciatíva francúzskeho ministra neurýchli procedurálne pokračovanie, lebo prokuratúra v stredu oznámila, že počká na rozhodnutie vyšetrovacej komory v tejto veci. Očakáva sa, že by malo byť známe 23. februára.
Nateraz sa sudcovia zaujímajú o dva predaje zbraní, ktoré uskutočnili Falcone a Gajdamak - prvý v odhadovanej sume 0 miliónov dolárov sa vzťahuje na zbrane predané do Angoly v rokoch 1993-94. Druhá stopa vedie vyšetrujúcich sudcov do Kamerunu, ktorému Falcone predal zbrane a výzbroj v roku 1994 za niekoľko miliónov dolárov - podľa niektorých zdrojov za 72 miliónov, čo ale kamerunské oficiálne miesta odmietajú.
Do spisu vyšetrujúcim sudcom pribúdajú aj stopy o predaji ruských vojenských nákladných áut do Konga, uvádza Libération. Podľa Le Figaro sa vyšetrujúci sudca Courroye zaujíma o predaj 1 ruských vojenských nákladných áut pre Konžskú republiku (Kongo-Brazzaville). Afrika nebola jediným "trhom" na Falconove obchody. V roku 1991 predal poľské vrtuľníky do Mjanmarska, aj keď v nej bola diktatúra, uvádza Libération. Vzhľadom na celú šírku problematiky predaja zbraní je zjavné, že obžaloba bude potrebovať solídny právny podklad a dôkladné prešetrenie jednotlivých faktov predaja zbraní, uvádza Libération.
Mitterrandovi advokáti po jeho stretnutí s vyšetrujúcim sudcom Courroyom konštatovali, že proti ich mandantovi nie je nijaký konkrétny dôkaz. Aj preto pokladajú jeho približne 20-dňovú väzbu, z ktorej sa dostal na kauciu 11. januára, za neopodstatnenú. Po päťhodinovom stretnutí s vyšetrujúcim sudcom v Justičnom paláci v Paríži Mitterrand pred novinármi vyhlásil, že odpovedal na všetky otázky a "cíti sa byť nevinný".