Berlín 17. januára (TASR) - Odchod irackého prezidenta Saddáma Husajna do exilu by mohol byť kľúčom k vyriešeniu prehlbujúcej sa irackej krízy, vyhlásil dnes v Berlíne nemecký kancelár Gerhard Schr‹der v rozhovore pre nemeckú televíznu stanicu N24 TV.
Nemecký kancelár zdôraznil, že jeho krajina je proti vojne v Iraku a nezúčastní sa na žiadnej vojenskej akcii. Ako však dodal, "nikto nechce nechať irackého diktátora pri moci".
Schr‹der odmietol informovať, či jeho vláda bude hlasovať za prípadnú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by podporila vojenský zásah proti Iraku.
Táto otázka spôsobuje napätie na domácej politickej scéne, pretože sociálni demokrati rovnako ako aj ich koaliční partneri zo Strany zelených sú proti podobnej rezolúcii.
Odmietnutie rezolúcie by však znamenalo ďalšie zhoršenie vzťahov so Spojenými štátmi, ktoré sú už aj tak dosť napäté kvôli irackej otázke.
Podľa nemeckého kancelára musí šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix dostať toľko času, koľko potrebuje na ukončenie inšpekcií. Až potom možno uvažovať o novej rezolúcii, dodal Schröder.
Člen vedenia Schröderovej SPD Gernot Erler odmietol správy zbrojných inšpektorov o nájdení prázdnych bojových hlavíc počas štvrtkovej kontroly irackých bunkrov.
Prázdne bojové hlavice podľa neho nepatria k operačným zbrojným systémom. Erler poznamenal, že podľa Iraku boli prázdne bojové hlavice spomenuté v decembrovej správe adresovanej OSN.
Experti Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) pri kontrole veľkej skupiny bunkrov postavených koncom 90. rokov objavili vo štvrtok 12 prázdnych 122-milimetrových chemických hlavíc. Hlavice boli vo výbornom stave a sú podobné tým, ktoré Irak importoval koncom 80. rokov.
Inšpekčný tím použil prenosné röntgenové zariadenie na predbežnú analýzu hlavíc a odobral vzorky na chemické testy, uviedol vo štvrtok hovorca OSN Hiro Ueki.
Podľa jeho slov Irak vo svojej decembrovej správe nedeklaroval, že vlastní podobné zbrane. Irackí predstavitelia naopak tvrdia, že ide o staré delostrelecké rakety, ktoré v správe spomenuli.
3 20 hel dem