Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom z tlačového vydania.
LONDÝN, BRATISLAVA. Šesť mesiacov potom, ako Edward Snowden odhalil tajné dokumenty americkej Národnej bezpečnostnej agentúry, britské vládne a spravodajské agentúry upozorňovali na stratu asi tretiny svojich operačných schopností.
Ľudia, ktorí Snowdenov čin považujú za službu verejnosti, však tvrdia, že podobné tvrdenia nikdy neboli podložené dôkazmi.
Britský denník Sunday Times v nedeľu zverejnil, že Snowdenove ukradnuté zašifrované materiály rozlúštili Rusi aj Číňania. Pre BBC túto správu potvrdil nemenovaný vládny zdroj. Vláda podľa jeho slov vraj má informácie, ktoré viedli k presunu agentov z týchto krajín. Opäť sa však objavujú ohlasy, ktoré naznačujú, že všetko je iba vypočítaný krok britskej vlády.
Životy v ohrození Sunday Times sa takisto odvolávajú na vyššie postavené vládne a bezpečnostné zdroje. Rusko aj Čína podľa nich údajne získali prístup k viac ako miliónu dokumentov, ktoré odhaľujú tajné špionážne techniky a informácie. Vďaka nim môžu identifikovať britských aj amerických špiónov.
„Naši špióni musia sťahovať ľudí z terénu, pretože ich životy sú v ohrození,“ povedal spoluautor textu v Sunday Times Tim Shipman, ktorý Snowdenovi vyčíta, že tvrdil, že nikto zlý sa k jeho informáciám nedostal.
Podľa denníka The Telegraph nejde o prvý prípad, keď Snowden negatívne ovplyvnil sledovacie schopnosti britských spravodajských služieb.
Minulý rok napríklad informovali o vyhlásení Vládneho komunikačného ústredia (GCHQ), ktoré vraj stratilo stopy viacerých sledovaných nebezpečných zločincov. Ostatných museli pre prezradené taktiky prestať sledovať. Nevidia tak asi štvrtinu aktivít zločineckých gangov.
Klasická stratégia Priaznivci obmedzenia zásahov vlád do súkromia občanov podozrievajú britskú vládu z dobrého načasovania správy, ktorá má vyvolať strach. Vyšla totiž niekoľko dní potom, ako premiér Davidom Cameronom dostal na posúdenie zákony o terorizme.
Autor štúdie David Anderson sa kriticky vyjadruje o súčasnom britskom systéme sledovania hrozieb a navrhuje rozsiahlu reformu. Odporcovia ju však nazývajú špehúnskou chartou, pretože by mohla výraznejšie zasahovať do súkromia obyvateľstva.
„Musíme k všetkým takýmto veciam pristupovať s odstupom. Nedali nám fakty, iba výroky,“ cituje denník The Guardian poslanca Davida Davisa. Člen Konzervatívnej strany považuje článok postavený na anonymných zdrojoch za klasickú vládnu stratégiu, ktorou vytvára strašidelné príbehy.
Myslí si, že je tiež zbytočné otvoriť túto tému v parlamente. Pravidlo britskej vlády je nevyjadrovať sa k únikom informácií.
Bývalý minister Andrew Mitchell si dokonca myslí, že Sunday Times získali tento príbeh práve preto, že nedávno vyšla Andersonova správa. Pre Guardian hovorí, že takýto argument nestačí a o téme sledovania na udržanie bezpečnosti musí byť poriadna debata.
British spies removed from operations after Russia and China crack codes to leaked Snowden… http://t.co/ZnyL38lDTJ pic.twitter.com/e5sNN3G24t
— Telegraph News (@TelegraphNews) June 13, 2015