Praha 17. januára (TASR) - Prirovnanie situácie Rómov v piatich kandidátskych krajinách strednej Európy k životným podmienkam v subsaharskej Afrike je prehnané. Správa Rozvojového programu OSN (UNDP), ktorá to konštatuje, je kritická, ale ide o pokus o objektívne zhodnotenie. Uviedol to dnes pre TASR predseda Rady vlády ČR pre ľudské práva Jan Jařab.
"Čo sa tam na začiatku uvádza, v tej generalizácii, ako je porovnateľnosť so subsaharskou Afrikou, to považujem za naozaj prehnané a dokonca za prehnané nielen pre Českú republiku, ale aj pre tie ostatné krajiny," povedal Jařab.
Za významné považuje upozornenie správy na skutočnosť, že v krajinách strednej Európy Rómovia skutočne žijú na výrazne nižšej úrovni hodnotiteľnej indexom ľudského rozvoja, než majoritná populácia, čo platí vo všetkých krajinách. "Nie je to nič nové, ale to upozornenie je dôrazné a určite by malo pre všetky vlády zainteresovaných krajín znamenať podnet k tomu, aby sa snažili túto situáciu napraviť," doplnil Jařab.
Správa podľa neho uznáva, že cesta k náprave nie je jednoduchá a nedostatky nespôsobili vlády tým, že by to neriešili, alebo nechceli riešiť. "V tom zmysle je tá správa hoci veľmi kritická, súčasne seriózna a je to pokus o správu objektívnu," dodal vládny zmocnenec.
Jařab však pripustil isté pochybnosti o vypovedajúcej hodnote toho ktorého merania. "Aj ten index ľudského rozvoja sa prepočítal na úroveň niektorých afrických krajín podľa príjmov na hlavu. Môže byť dosť zavádzajúci, pretože ten príjem nemusí reflektovať, či ľudia majú kanalizáciu, čistú vodu a elektrinu," upozornil. Na čiastkové výsledky sa podľa neho treba pozerať pomerne opatrne a porovnávanie na základe odhadov príjmov na hlavu môže byť zavádzajúce. Zároveň mu nie je celkom jasné, akou metodikou vyberali respondentov a v niektorých prípadoch boli otázky kladené subjektívne.
S vyjadrením riaditeľa UNDP pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov Kalmana Mizseia, že situácia Rómov v krajinách vstupujúcich do únie sa za posledných 12 rokov nezlepšila, ale zhoršila, Jařab súhlasí. "Je to hlavne pôsobením tržných síl a tej súťaže s trhom spojenej, ktorá vytlačila Rómov z miest, síce zle platených a kvalifikovaných, zamestnancov, ale predseda len zamestnancov a z veľkého počtu Rómov urobila nezamestnaných," spresnil.
Z prieskumu, ktorý UNDP realizoval na vzorke vyše 5000 Rómov na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku, podľa Mizseia vyplýva, že len pre osem percent sa životné podmienky od pádu komunizmu zlepšili. Podľa správy len 37 percent Rómov v piatich sledovaných krajinách dokončilo aspoň základnú školu. Viac ako polovica Rómov aspoň jeden-dva dni v roku hladuje, okolo 40 percent ich nemá prácu a vo všeobecnosti je táto komunita vytlačená na okraj spoločnosti.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) žab