SME

Dve tretiny Nórov si želajú členstvo v EÚ

Brusel 17. januára (TASR) - Decembrové rozhodnutie kodanského summitu EÚ o prijatí desiatich nových krajín radikálne zmenilo verejnú mienku v Nórsku.

Členstvo v únii by teraz podľa najnovšieho prieskumu podporilo až 67 percent Nórov, čo je o deväť percent viac ako pri predchádzajúcom prieskume.

Proti vstupu do únie by teraz hlasovalo len 33 percent nórskych obyvateľov, vyplýva ďalej z prieskumu, o ktorom dnes informuje bruselský internetový magazín EU Observer s odvolaním sa na nórsky rozhlas a televíziu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledky vyvolali šok v tradične silnom tábore odporcov nórskeho vstupu do EÚ, zatiaľ čo prointegračné sily sa začali zaoberať myšlienkou, že by Nórsko mohlo byť súčasťou ďalšej vlny rozšírenia.

SkryťVypnúť reklamu

Nórsky premiér Kjell Magne Bondevik vlani v decembri prvýkrát spomenul možnosť tretej debaty o vstupe Nórska do únie. Krajina svoje členstvo v EÚ už dvakrát zamietla v referendách v rokoch 1972 a 1994. Keby Bondevik otvoril túto tému oficiálne, riskuje rozpor vo vládnej koalícii. Tri vládne strany - liberáli konzervatívci a kresťanskí demokrati - majú totiž na členstvo v EÚ rozdielne názory.

Podľa pozorovateľov bude mnohé závisieť od prebiehajúcich rokovaní o vstupe desiatich budúcich členských krajín EÚ, vrátane Slovenska do Európskeho ekonomického priestoru (EEA).

Dohodu medzi EÚ a Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom o ich prístupe na jednotný trh únie treba prispôsobiť vstupu desiatich krajín. Tri nečlenské štáty v EEA prispievajú za svoj prístup na trh na podporu zaostávajúcich regiónov EÚ sumou 119 miliónov eúr na roky 1999-2004, únia však od nich teraz žiada 500 miliónov ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa premiéra Bondevika ak by k diskusii o členstve v EÚ došlo, bolo by dobré usporiadať dve referendá. Jedno o tom, či sa má krajina opäť uchádzať o vstup do únie a druhé a výsledkoch rokovaní. "To je veľmi dôležité najmä pre ľudí v primárnych sektoroch ako poľnohospodárstvo a rybolov," povedal Bondevik v decembri.

Nový prieskum potvrdzuje názorové rozdiely medzi mestami a vidiekom. V metropole Oslo je za členstvo v únii 77 percent ľudí, ale v severnom Nórsku len asi 58 percent. Stúpenci nórskeho vstupu do EÚ však teraz prevažujú v celej krajine.

Istý posun je badať aj na politickej scéne. V ľavicovej strane Socialistik Venstre, ktorá tvrdo bojovala pri predchádzajúcej kampani za "nie", rastie podpora pre členstvo v EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z lídrov strany Petter Eide švédskemu denníku Dagens Nyheter vysvetlil, ako jeho názory ovplyvnili americké postoje po 11. septembri 2001. Nórsko podľa neho už samostatne nemôže na medzinárodnej scéne veľa ponúknuť. Len EÚ je schopná zohrať vo svete podstatnú úlohu.

Zmenili sa však aj názory vo vládnej Kresťanskej ľudovej strane, avšak opačným smerom. Podpora EÚ klesla v januári z 29 percent na 19. Či sa Nórsko, ktorého vstup si podľa prieskumov veľmi želajú obyvatelia EÚ, stane niekedy členom únie, ostáva teda neisté.

(spravodajca TASR Robert Sermek) ed

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 248
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 835
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 612
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 584
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 110
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 052
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 478
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 378
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Národná garda v Los Angeles.

Národná garda má 325-tisíc vojakov.


20
Loď Madleen 1. júna na začiatku plavby z Catanie do Pásma Gazy.

Na palube Madleen sú aj aktivistka Greta Thunbergová, a europoslankyňa Hassanová.


TASR 2
Ilustračné foto

Išlo o úmyselný trestný čin. Zatiaľ nikoho nezadržali.


TASR
Pápež Lev XIV.  celebruje omšu počas slávnosti Zoslania Ducha Svätého – Turíce – na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

V rámci sviatku Turíce vyzval ľudí, aby prekonali strach z tých, ktorí sú iní.


TASR 4

Sportnet

Nemecko - Francúzsko: ONLINE prenos zo zápasu o 3. miesto Ligy národov.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu o tretie miesto v Lige národov: Nemecko - Francúzsko.


Tréner Slovana Vladimír Weiss st. a vpravo jeho asistent Boris Kitka.

Dianie v Slovane Bratislava v uplynulých týždňoch naznačuje, že neľahká situácia vládne pri tvorení nového kádra.


SITA
Viktória Chladoňová v drese tímu Visma Lease a Bike.

V súťaži o biely dres skončila tretia.


Tréner Luciano Spalletti počas zápasu Nórsko - Taliansko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Federácia ho cez víkend informovala, že s ním ďalej na lavičke národného nepočíta.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu