NEW YORK, BRATISLAVA. Haiti je najchudobnejšia krajina západnej pologule. Počas svojej existencie čelilo otroctvu, diktátorským režimom, hurikánom, nedávno aj tragickému zemetraseniu.
Dnes však čelia jeho občania ďalšej hrozbe - členom mierových misií OSN, ktorí im mali pôvodne pomáhať. Tí vymieňajú tovar, ktorý má občanom krajiny pomôcť, za sex.
Transakčný sex
V stredu dostala agentúra Associated Press náčrt štúdie Úradu OSN pre služby vnútorného dohľadu, v ktorom sa píše o takomto výmennom obchode minimálne u 231 haitských žien.
„Vidiecke ženy často za 'spúšťaciu potrebu' označili hlad, potrebu príbytku, prostriedky na starostlivosť o deti, lieky a domáce potreby,“ píše sa v správe, ktorá vychádza z vyšetrovania z minulého roka.
Podľa neho mala tretina žien, ktoré sa na „transakčnom sexe“ zúčastnili, menej ako 18 rokov. Ďalším tovarom, ktorý za sex ženy dostali, boli však aj mobilné telefóny či parfumy.
Právo na romantiku
Organizácia Spojených národov výmenu peňazí, tovaru či služieb za sex zakazuje. Tiež je striktne aj proti vzťahom medzi členmi mierových misií a ľuďmi, ktorým majú pomáhať. Ako dôvod uvádza to, že sú „založené na neodmysliteľne nevyváženej mocenskej dynamike“.
V štúdii sa však píše aj to, že niektorí členovia mierových misií si o zákaze myslia, že nie je správny a OSN by ho mala upraviť.
„Zamestnanci s dlhými misijnými skúsenosťami uvádzajú, že tam panoval 'všeobecný názor, že by ľudia mali mať právo na romantiku' a nastolili otázku sexuality ako ľudského práva,“ píše sa v štúdii.