BERLÍN. Počítačový systém nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) v Berlíne, ktorý je už od mája terčom vážneho hackerského útoku, rieši aktuálne rozsah škôd a budúcu ochranu internej počítačovej siete pred votrelcami.
Ako vyplýva z doteraz známych informácií, ktoré priniesli nemecké elektronické médiá a tlačová agentúra DPA, neznámym hackerom sa podarilo zrejme preniknúť až do najvnútornejšej časti IT-infraštruktúry zákonodarného zboru, pričom dokázali kontrolovať službu, obsahujúcu právomoci užívateľov a administrátorov.
Dôsledky hackerského útoku sú tak dosť značné, aj keď stále nie je úplne jasný ich rozsah.
Indície, podľa ktorých mohla stáť za doteraz najväčším kyberútokom na nemecký parlament Moskva, sa podľa informácií tlačovej agentúry DPA s odvolaním sa na viaceré zdroje, zosilnili.
Obavy zo zahraničného útoku
Šéf Spolkového úradu pre ochranu ústavy Hans-Georg Maassen počas konferencie pre kybernetickú bezpečnosť v meste Postupim vyjadril obavy, že za útokom bola zahraničná spravodajská služba.
Krajinu jej pôvodu však nešpecifikoval. Poznamenal však, že ním riadená služba opakovane potvrdila, že kyberútoky ruských subjektov sú mimoriadne kvalifikované a spôsobujú veľké starosti.
Práve spomínaný úrad upozornil 12. mája Spolkový snem na hackerský útok.
Stále aktívne trójske kone
Trójske kone vpašované do siete Bundestagu "Parlakom" sú však stále aktívne, potvrdil istý expert pre tlačovú agentúru DPA. Navyše nemožno vylúčiť, že tento škodlivý software aj po istom časovom období nečinnosti zaktivizuje.
Podľa informácií nemeckej tlačovej agentúry nie je naďalej zrejmé, či sa za útokom skrýva ruská spravodajská služba alebo iná tamojšia organizácia, pretože isté prepojenie medzi tajnými službami a organizovanou kriminalitou tam jestvuje.
Internetové vydanie magazínu Der Spiegel s odvolaním sa na expertov píše o tom, že by za útokom mohla byť ruská zahraničná rozviedka SVR.