SARAJEVO. Bosniansky parlament v stredu neschválil návrh rezolúcie označujúcej masakru tisícov ľudí v Srebrenici pred 20 rokmi za genocídu. Poslanci a vládni predstavitelia autonómnej Republiky Srbskej totiž návrh považujú za urážku, ktorá by mohla destabilizovať krajinu.
Návrh z dielne zástupcov bosnianskych moslimov, ktorí boli pred 20 rokmi obeťou bosnianskosrbských síl, označil prezident Republiky Srbskej Milorad Dodik za útok proti Srbom. Podľa jeho slov nejde o "krok smerom k etnickému zmiereniu".
Ako dodal, "stále budem tvrdiť, že genocída spáchaná nebola - no bolo to hrozné zverstvo". Dodik začiatkom týždňa zároveň spochybnil všeobecne udávaný počet ľudí zabitých v Srebrenici, čím vyvolal pobúrenie pozostalých.
V srebrenickej enkláve, ktorú OSN označila za bezpečnú zónu, žilo asi 45-tisíc moslimov, z čoho polovicu tvorili utečenci z okolitých obcí. Obyvateľstvo enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci OSN. Celú oblasť obliehali bosnianskosrbské jednotky na čele s generálom Ratkom Mladičom.
Vojaci do Srebrenice vtrhli 11. júla 1995 a napriek prítomnosti holandských vojakov postupne pozabíjali asi 8-tisíc mužov a chlapcov. OSN označila túto tragédiu za genocídu. Mladič a bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič boli v súvislosti s masakrou obvinení z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.