ANKARA. Dosluhujúci turecký premiér Ahmet Davutoglu v stredu uviedol, že jeho strana vyčerpá všetky možnosti v záujme sformovania novej vlády a vyhnutia sa tak novým voľbám.
Bývalý šéf diplomacie sa tak vyjadril tri dni po hlasovaní, ktoré po takmer 15 rokoch vzalo vládnej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP) parlamentnú väčšinu.
Davutoglu taktiež v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu TRT uviedol, že zakladateľ strany a súčasný prezident Recep Erdogan nebude zapojený do koaličných rokovaní a zasiahne iba v prípade krízového vývoja.
Ten by mohol vyústiť práve do nového hlasovania, na ktorého vypísanie má právo prezident. Ako povedal Davutoglu, "ak si každý bude konať svoje povinnosti v rámci ústavy, nadíde kultúra zjednotenia".
Koaličné vlády nie sú pre Turecko vhodné Turecký premiér Ahmet Davutoglu v pondelok vyhlásil, že dejiny dokazujú, že koaličné vlády nie sú pre Turecko vhodné, ale jeho vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) je v otázke zostavovania vlády otvorená všetkým možnostiam.
"Využili sme koaličné éry v 70. a 80. rokoch ako príklad toho, že koalície nie sú pre Turecko vhodné, a na tomto postoji stále trváme," povedal Davutoglu na celoštátnom zasadaní predstaviteľov miestnych organizácií AKP.
"Pri aktuálnom obraze našej politickej scény je AKP jedinou stranou, ktorá môže prísť s realistickými riešeniami. Vzhľadom na najnovší vývoj v Turecku sme tvorení akýmkoľvek scenárom," dodal turecký premiér.
Kurdi sú za koalíciu, ale bez vládnucej strany Povolebnú situáciu v Turecku komentoval aj jeden z vodcov prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Selahattin Demirtaš, ktorý povedal, že jeho strana je ochotná zvažovať všetky možnosti koalície okrem tej, v ktorej by figurovala vládnuca AKP.
Demirtaš taktiež vyslovil nádej, že súčasný prezident a zakladateľ AKP Recep Tayyip Erdogan neprekročí právomoci, ktoré mu stanovuje ústava, a nebude do povolebných politických procesov zasahovať.
Úradujúci premiér a predseda AKP Ahmet Davutoglu síce po zverejnení volebných výsledkov podal demisiu, avšak prezident Erdogan ho vyzval, aby vo svojej funkcii zotrval aspoň do chvíle, kým nebude zostavená nová vláda.
Pri zlyhaní hrozia nové voľby AKP mala v 550-člennom tureckom parlamente až 312 mandátov, no po nedeľňajších parlamentných voľbách to nebude ani 260. Vôbec po prvý raz vo svojej histórii tak potrebuje koaličného partnera.
Prezident Erdogan pritom dúfal, že jeho strana vo voľbách získa ústavnú väčšinu, ktorú chcel následne využiť na výrazné posilnenie svojich právomocí, a teda na zmenu parlamentného systému na prezidentský. Krajine namiesto toho v prípade zlyhania očakávaných rokovaní o koalícii hrozia nové voľby.
Turkish PM says coalitions not ideal, but open to all options http://t.co/1CkGzIDR3S
— Reuters Top News (@Reuters) June 11, 2015 Erdogan obvinil Západ z bombardovania Arabov a Turkménov Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok obvinil Západ, že v rámci podporovania kurdských teroristických skupín bombarduje Arabov a Turkménov v Sýrii.
Umiernení sýrski povstalci a kurdské jednotky bojujú proti džihádistom Islamského štátu držiacom sýrske pohraničné mesto Tel Abjád, čo vyvolalo masový útek obyvateľov do Turecka.
Turecko je znepokojené postupom kurdských jednotiek YPG v Sýrii, keďže podľa neho majú spojenie s Kurdskou stranou pracujúcich, ktorá desaťročia viedla boj za samostatnosť Kurdov v Turecku.
Erdogan tiež spochybnil efektívnosť bombových útokov Američanmi vedenej koalície na pozície Islamskému štátu s cieľom poraziť ho.