BENGÁZI. Militanti napojení na teroristickú sieť al-Kájda na východe Líbye vyhlásili svätú vojnu miestnej odnoži extrémistickej skupiny Islamský štát (IŠ) potom, čo jedného z ich lídrov zabili v stredu maskovaní ozbrojenci.
Smrť Nasíra Akra vyvolala prudké boje medzi oboma skupinami v prístavnom meste Darna, pri ktorých zahynulo najmenej 11 ľudí. Akr stál na čele skupiny Šúra džhádistov v Darne, ktorá spolupracuje s al-Kájdou, a ktorá z jeho smrti viní Islamský štát.
Bojovníci IŠ sú podľa nej "tyrani a zločinci", ktorých je nutné všetkých pozabíjať. Šúra džhádistov vyzvala miestnych občanov, aby povstali proti IŠ.
IŠ využíva chaos a bezpečnostné vákuum v Líbyi, ktoré sú dôsledkom boja o moc medzi dvoma súperiacimi režimami. Skupinu tu tvoria líbyjskí militanti, bývalí členovia skupín napojených na al-Kájdu ako aj zahraniční bojovníci vycvičení v Sýrii alebo Iraku.
Z Nemecka prišiel apel
Predstavitelia piatich mocností - stálych členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov -, ako aj zástupcovia Nemecka, Talianska a Španielska zároveň v stredu apelovali na znepriatelené strany konfliktu v Líbyi, aby sa dohodli na vytvorení j vlády národnej jednoty.
V záverečnom vyhlásení účastníkov rokovaní v Berlíne sa pre tento prípad hovorí aj o budúcej pomoci medzinárodného spoločenstva. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Hostiteľ schôdzky, šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier pri tejto príležitosti varoval líbyjských účastníkov, aby využili na dlhý čas možno poslednú šancu na zachovanie jednoty krajiny, a to skôr ako bude neskoro.
Štyri roky po zosadení líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího hrozí v tejto severoafrickej krajine rozkol. Líbya má aktuálne dve vlády, jednu skôr svetskú v meste Tobruk na východe krajiny, druhú islamistickú, medzinárodne neakceptovanú v Tripolise. Krajinu už celé mesiace sužujú boje medzi súperiacimi milíciami.
Iba v pondelok večer bolo dejiskom podobných rokovaní za účasti zástupcov medzinárodne uznaného líbyjského parlamentu so sídlom v Tobruku a parlamentu podporovaného islamistami so sídlom v Tripolise letovisko Schírát neďaleko marockého Rabatu.
Návrh v Líbyií zamietli
Vyjednávač OSN poverený vedením nového kola mierových rozhovorov v Líbyi Bernardino León, ktorý nechýbal ani na dnešných rokovaniach v Berlíne, vyzval v noci na utorok v Maroku strany konfliktu, aby využili jedinečnú príležitosť na zjednotenie svojej krajiny. Najnovší návrh dohody o vytvorení jednotnej vlády predložil ich delegáciám.
Medzinárodne uznaný líbyjský parlament však v utorok podľa agentúry Reuters zamietol návrh Organizácie Spojených národov na vytvorenie vlády národnej jednoty, čím by sa ukončil mocenský boj v krajine.
Zákonodarný zbor zároveň zakázal svojim delegátom vycestovať do Nemecka na stretnutie s európskymi a severoafrickými lídrami, ako to navrhol osobitný vyslanec OSN pre Líbyu Bernardino León. Zo správy DPA nevyplýva, kto sa nachádzal, respektíve chýbal medzi dvoma desiatkami prítomných Líbyjčanov v Berlíne.