SKOPJE/BRUSEL/WASHINGTON. V predvečer očakávaného pokračovania rokovaní popredných macedónskych politikov v Bruseli vyzvalo v utorok 61 tamojších mimovládnych organizácií a občianskych združení Európsku úniu i Spojené štáty americké, aby prispeli k vyriešeniu vnútropolitickej krízy v tejto bývalej juhoslovanskej republike.
Podľa iniciátorov výzvy sú EÚ a USA ako garanti dohody z Ochridu z augusta 2001 zodpovední za mier, stabilitu a demokratizáciu ich krajiny, uviedla agentúra APA.
Apel súčasne obsahuje akýsi návod na riešenie krízy, ktorého súčasťou je nielen pomoc štátu, ale aj "vykynoženie" diktátorských praktík tých, ktorí sú v súčasnosti pri moci.
V sídelnom meste Európskej únie by sa v stredu na pozvanie eurokomisára pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannesa Hahna z Rakúska mali macedónsky premiér Nikola Gruevski, líder opozície Zoran Zaev, ako aj vedúci predstavitelia dvoch albánskych subjektov - Ali Ahmeti z koaličnej DUI a Menduh Thaci z opozičnej DPA - pokúsiť nájsť riešenie súčasnej krízy.
V minulom týždni sa štvorici týchto politikov podarilo za účasti Hahna dosiahnuť v Skopje po niekoľkohodinových rokovaniach dohodu o predčasných parlamentných voľbách v apríli 2016.
Teraz bude zrejme ústrednou témou ich rokovaní prechodná vláda, ktorá by krajinu mala doviesť k spomínaným voľbám. Opozícia požaduje odchod súčasného kabinetu premiéra Gruevského, ktorý však demisiu odmieta.