Paríž 16. januára (TASR) - Východoeurópske krajiny musia pomôcť Rómom v tom, aby sa "vytiahli" z chudoby a postavili na vlastné nohy, a tak zabránili sociálnej kríze v čase rozširovania Európskej únie.
Jeden zo šiestich Rómov tvrdí, že "neustále hladuje", tretina nemala od roku 1990 legálnu prácu a len jeden z troch ukončil základnú školu. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy Rozvojového programu OSN (UNDP).
Bez krokov pre integráciu Rómov v daných krajinách a ukončenia ich závislosti na sociálnych dávkach sa bude EÚ musieť vyrovnať s množstvom nezamestnateľných občanov a napätím v súvislosti s ich spoločenským vylúčením.
"Situácia Rómov sa za uplynulých desať rokov zhoršila. Je našim bremenom a našou hanbou a je našou historickou zodpovednosťou vyriešiť tento paneurópsky problém," vyhlásil na tlačovej konferencii riaditeľ UNDP pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov Kalman Mizsei. Vzdelanie a zamestnanie podľa jeho slov vedú k hospodárskej prosperite, ktorá automaticky znižuje odmietanie a rasizmus.
Pokým darcovské skupiny posielajú pomoc, mimovládne organizácie nespolupracujú a neinvestujú do dlhodobo udržateľných projektov, ktoré by mohli raz navždy pomôcť rómskym komunitám zbaviť sa závislosti na dávkach a vstúpiť na trh práce.
Názor, že stačí Rómom poskytovať podporu, je podľa Mizseiho nesprávny, pretože vyplácanie peňazí problém nevyrieši. "Čo musíme urobiť, je dať im právomoci, aby pretrhli svoje reťaze. Musíme presvedčiť vlády, aby prišli s komplexným riešením," dodal Mizsei.
Odkedy EÚ pred rokom zrušila vízovú povinnosť pre občanov Rumunska s ohľadom na to, že jedného dňa sa stane členom zoskupenia, tisícky chudobných Rómov odišli do západoeurópskych miest len preto, aby boli donútení páchať priestupky a napokon vyhostení.
Podľa hlavného autora správy Andreja Ivanova z bratislavskej kancelárie UNDP postihol pád komunizmu najviac práve Rómov, pretože na ňom najviac záviseli a nie sú zvyknutí starať sa o seba.
Francúzska vláda požiadala tento týždeň mimovládne organizácie, aby navštívili "nezdravé tábory" Rómov v Paríži a oblasti údolia Rhôny a snažili sa ich presvedčiť k návratu do vlasti. Vyše 3000 rumunských Rómov prišlo vlani do Francúzska, kde polícia tvrdo zasiahla proti prevádzačom, ktorí nútia deti žobrať, kradnúť alebo k prostitúcii.
V Rumunsku žije najväčšia komunita - podľa neoficiálnych odhadov tri milióny - Rómov, ktorých predkovia prišli na Balkán v ranom stredoveku z Indie. Ich zástupcovia vyzvali na sociálne programy s cieľom spomalenia odchodu, po ktorom sa rumunskí Rómovia stali druhou najpočetnejšou skupinou azylantov v Británii.
UNDP pri prieskume na vzorke vyše 5000 Rómov na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku tiež zistil, že jeden z piatich Rómov neposielal svoje dieťa do školy, pretože nemalo slušné oblečenie.