Viedeň 16. januára (TASR) - Od roku 1989 stratila Ukrajina - rozlohou najväčší štát Európy - tri milióny obyvateľov, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.
Neradostnú skutočnosť potvrdili komplexné výsledky sčítania ľudu z roku 2001, zverejnené pred niekoľkými dňami v Kyjeve.
Pod úbytok obyvateľstva sa podpísala predovšetkým znížená pôrodnosť a nepriaznivá hospodárska situácia, ktorá núti množstvo ľudí odchádzať do zahraničia, pokračuje rakúsky denník.
V porovnaní s rokom 1989 poklesol aj počet obyvateľov, hlásiacich sa k ruskej národnosti z niekdajších 22 na 17 percent. Zároveň sa zvýšil počet obyvateľov ukrajinskej národnosti na takmer 78 percent.
Sociológovia si vysvetľujú tento fenomén skutočnosťou, že od vyhlásenia nezávislosti krajiny v roku 1991 odpadol tlak rusifikácie. Politické zmeny v mladom štáte a zavedenie ukrajinčiny ako štátneho jazyka uľahčili okrem toho identifikáciu Ukrajincov so svojou krajinou, píše Die Presse.
Dôležitým znakom zvyšujúceho sa národného sebavedomia je aj rastúca popularita ukrajinského jazyka. Počet Ukrajincov, ktorí označujú za svoj materský jazyk ruštinu, poklesol od roku 1989 o tri percentá a ustálil sa na 30 percentách, dopĺňa rakúsky denník.
Okrem Rusov žije na Ukrajine ešte ďalších 130 národností, tvoriacich dovedna päť percent obyvateľstva. Spomedzi tejto časti občanov Ukrajiny zaznamenávajú prírastok len krymskí Tatári, ktorí sa do svojej pôvodnej vlasti mohli vrátiť z nanúteného exilu v Strednej Ázii.
O rovné štyri pätiny poklesol naproti tomu počet ukrajinských židov. Väčšina z nich emigrovala do Izraela, USA alebo do Nemecka, informuje v závere Die Presse.