WASHINGTON. Americkí zákonodarcovia v sobotu vyzvali Kongres, aby urýchlene prijal zákon umožňujúci zdieľanie informácií o počítačových hrozbách medzi firmami a vládou.
Stalo sa tak po jednom z najrozsiahlejších hackerských útokov na niektorú z počítačových sietí federálnych úradov.
Ochrana počítačových sietí
Spolupredkladateľka návrhu, senátorka Dianne Feinsteinová, upozornila, že "existujúcu hrozbu nemožno ignorovať. Musíme konať rýchlo".
V apríli Snemovňa reprezentantov schválila podobný zákon o ochrane počítačových sietí. Senát sa však ním zatiaľ ešte nezaoberal.
Informácia o masívnom prieniku do počítačov amerického vládneho Úradu personálneho manažmentu (OPM) sa dostala na verejnosť vo štvrtok. Hackerom sa podarilo dostať k údajom až štyroch miliónov terajších a bývalých federálnych zamestnancov.
Americké bezpečnostné zdroje pripúšťajú, že za útokom zrejme stojí zahraničný subjekt alebo vláda. Podľa médií majú americké úrady podozrenie, že útok pochádzal z Číny. FBI informovala, že spustila vyšetrovanie a kybernetickí útočníci sa za svoj čin budú zodpovedať.
Škodlivý softvér
OPM zaznamenal ešte v apríli, že jeho informačné systémy napadol škodlivý softvér. Ministerstvo vnútornej bezpečnosti následne začiatkom mája zistilo, že útok ohrozil údaje personálneho úradu.
Podľa zdroja agentúry Reuters z ministerstva vnútornej bezpečnosti kybernetický útok zasiahol informačné systémy OPM a dátové stredisko ministerstva vnútra, ktoré slúži ako centrum zdieľaných služieb pre federálne inštitúcie.
OPM oznámil, že medzičasom sprísnil bezpečnostné opatrenia svojich informačných sietí.