BOGOTA. Kolumbijská vláda a povstalci z ľavicovej skupiny Revolučné ozbrojené sily Kolumbie sa vo štvrtok dohodli na vytvorení takzvanej komisie pravdy, ktorá sa bude zaoberať zločinmi spáchanými počas desaťročia trvajúceho povstania ozbrojených síl.
Na zriadení komisie sa dohodli vyjednávači oboch strán, ktorí v Havane rokujú o mieri už vyše dvoch rokov. Mierové rozhovory pokračujú aj napriek nedávnej eskalácii napätia a zrušeniu jednostranného prímeria povstalcami.
Násilnosti má vyjasniť do troch rokov Komisia začne fungovať až po podpise konečnej dohody a až keď povstalci zložia zbrane, píše sa v dohode, ktorej dosiahnutie oznámili predstavitelia Kuby a Nórska, pod patronátom ktorých sa mierové rokovania konajú.
Komisia, ktorá bude mať 11 členov, má podľa ich vyhlásenia objasniť pravdu o všetkých násilných udalostiach počas konfliktu. Túto úlohu by mala splniť do troch rokov.
Konflikt si od roku 1964 vyžiadal okolo 220-tisíc mŕtvych, najmä civilistov. Okrem ozbrojených síl boli do konfliktu zapojené aj pravicové polovojenské skupiny, ozbrojené kriminálne a drogové gangy a ľavicová Národná oslobodzovacia armáda.
Povstalci z ozbrojených síl kontrolujú rozsiahle časti krajiny. Kolumbia, Spojené štáty i Európska únia ozbrojené síly považujú za teroristickú skupinu a drogový kartel.
Zatiaľ iba čiastkové dohody Obe strany sú zapojené do mierových rokovaní na Kube od novembra 2012 s cieľom ukončiť dlhodobý konflikt. Zatiaľ sa im podarilo dosiahnuť čiastkové dohody, napríklad o pozemkovej reforme, účasti povstalcov na politike ako aj na zastavení obchodovania s drogami.
Momentálne sa rokovania zameriavajú na demobilizáciu povstalcov, odmínovanie oblastí a na platby odškodného obetiam konfliktu.
Colombia to have truth commission http://t.co/ZoTEyqLUUU
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 4, 2015