ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Právo na život patrí medzi základné ľudské práva a všetky štáty sveta by ho mali ochraňovať.
Je však eutanázia, alebo skôr odopretie živín smrteľne chorému pacientovi, ktorý už roky nie je pri zmysloch, jeho porušením? Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu rozhodol v pomere 12 sudcov k piatim, že nie.
Vážne poškodený mozog
Reagoval tak prípad Francúza Victora Lamberta, ktorý je po nehode na motocykli z roku 2008 v kóme a má vážne poškodený mozog. Šanca, že by sa prebral, je minimálna.
Navyše, lekári už minulý rok u neho pozorovali snahu brániť sa liečbe.
Jeho manželka Rachel hovorí, že on sám by si neprial, aby ho za takýchto okolností držali pri živote. Prerušenie liečby a odopretie živín je v súlade s francúzskym zákonom o pasívnej eutanázii.
S tým sa začalo, no potom sa voči tomu ohradili Lambertovi rodičia a súrodenci, ktorí sú hlboko veriaci. Ich katolícka náuka eutanáziu v akejkoľvek podobe odmieta.
Navyše, rodičia tvrdia, že synov stav sa ešte môže zlepšiť, ak by mal lepšiu starostlivosť. "Vincent ešte nie je na konci svojho života, je len hendikepovaný," povedala pre AFP matka Viviane Lambertová.
"Snažia sa nás presvedčiť, aby sme ho nechali ísť, ale toto nie je ten prípad. Nechceme, aby ho len tak vypli."
Zdôrazňuje tiež, že jej syn nikdy nezanechal odkaz o tom, ako sa majú v tomto prípade zachovať a nedá sa preto hovoriť o jeho rozhodnutí zomrieť.
Piatkové rozhodnnutie označila za škandalózne, píše portál Deutsche Welle. "Naďalej budeme stáť po Vincentovom boku a budeme pokračovať v boji," vyhlásila.
Prípad dali na súd, ktorý proces pasívnej eutanázie zastavil. Francúzsky najvyšší súd však eutanáziu opäť povolil, o Lambertovom živote sa tak rozhodovalo až na medzinárodnom súde v Štrasburgu.
Francúzi schválili smrť uspaním, vraj to nie je eutanáziaČítajte
Právne nezáväzné
Lamberta udržujú pri živote vnútrožilovými dávkami jedla a tekutín. Súd pre ľudské práva teraz rozhodol, že ak s tým lekári v nemocnici v Remeši prestanú, neporušia jeho práva, ktoré mu garantuje Európskej dohovor o ochrane ľudských práv a slobôd.
"Nie je to pre mňa žiadna úľava, nemám ani radosť, ktorú by som mohla prejaviť," reagovala podľa BBC na verdikt Rachel Lambertová. "Chceme len, aby sa jeho vôľa naplnila."
Rozhodnutie nie je z právneho hľadiska záväzné pre krajiny, ktoré podpísali Dohodov (medzi nimi je aj Slovensko), ale vytvára precedens, podľa ktorého by sa mali v budúcnosti posudzovať všetky podobné prípady.