SME

Juncker postoj k prerozdeľovaniu azylantov meniť nemieni

Nejde o charitu, ale o partnerstvo v obojstrannom záujme. Musíme odmietnuť myšlienku bipolárneho sveta, v ktorom sa jedna strana rozvíja a druhá stagnuje, konštatoval.

Európska komisia v apríli oznámila návrh plánu, ktorý presadzuje povinné kvóty utečencov medzi členskými štátmi. Musí ho schváliť ešte Európska rada.Európska komisia v apríli oznámila návrh plánu, ktorý presadzuje povinné kvóty utečencov medzi členskými štátmi. Musí ho schváliť ešte Európska rada. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL. Európska komisia nebude aj napriek odporu niektorých členských štátov meniť svoj postoj k návrhom týkajúcim sa prijímania a prerozdeľovania žiadateľov o azyl medzi štátmi Únie.

Uviedol to v stredu predseda EK Jean-Claude Juncker, ktorého vyjadrenie vo štvrtok priniesol spravodajský server EurActiv.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Juncker na fóre Európske rozvojové dni (ERD 15) pripomenul, že Európska únia má určitú zodpovednosť voči zvyšku sveta.

Treba myslieť na ochranu ľudských práv

"Nejde o charitu, ale o partnerstvo v obojstrannom záujme. Musíme odmietnuť myšlienku bipolárneho sveta, v ktorom sa jedna strana rozvíja a druhá stagnuje," konštatoval šéf exekutívy Únie.

SkryťVypnúť reklamu

Juncker zdôraznil, že všetko úsilie členských štátov nanič, ak sú zanedbané ľudské práva. To je podľa neho dôvod, prečo komisia nedávno navrhla Európsku migračnú agendu.

"Všimol som si, že nadšenie medzi členskými štátmi pre návrh na zdieľanie bremena nie je veľké, ale komisia nebude meniť svoje predstavy o legálnej a nelegálnej migrácii," povedal Juncker.

Dodal, že problém prisťahovalectva treba vnímať v rovine ľudských práv, lebo aj prisťahovalci na území Únie, ktorí opustili svoje domovské krajiny či už z hospodárskych alebo politických dôvodov, majú právo na rešpektovanie osobnej dôstojnosti.

Európu rozdelili kvóty pre utečencov

Európska komisia v apríli oznámila návrh plánu, ktorý presadzuje povinné kvóty utečencov medzi členskými štátmi. Túto iniciatívu ešte musí schváliť Európska rada.

SkryťVypnúť reklamu

Tam však vládnu názorové rozpory, lebo na jednej stane sú štáty postihnuté masívnym prílevom nelegálnych prisťahovalcov (Taliansko, Rakúsko a Švédsko), na druhej strane systém relokácie odmietajú Británia, Česká republika, Estónsko, Francúzsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Španielsko.

Španielska vláda nie je proti systému kvót, kritizuje skôr algoritmus, ktorý komisia použila pre rozdelenie nelegálnych prisťahovalcov medzi členské krajiny.

Okrem počtu už prijatých utečencov a miery nezamestnanosti sú ďalšími kritériami HDP každej krajiny a počet obyvateľov. Madrid poukazuje na to, že posledné dve kritériá stavajú Španielsko do nevýhody oproti iným krajinám.

Vysoký komisár OSN pre utečencov ich chce prijať viac

Vysoký komisár OSN pre utečencov vyzýva Úniu na prijatie oveľa väčšieho počtu migrantov, ako plánovala, keďže počet utečencov zo Sýrie stále narastá.

SkryťVypnúť reklamu

Členské krajiny únie v roku 2014 podľa Úradu Vysokého komisára pre utečencov umiestnili len 8500 migrantov a v nasledujúcich dvoch rokoch plánujú rozmiestniť po Európe 20-tisíc utečencov.

Volker Turk z úradu povedal vo štvrtok poslancom Európskeho parlamentu, že bude veľmi urgentná potreba urýchlene zvýšiť tieto počty.

Podľa Turka počet migrantov prichádzajúcich do Únie cez Turecko do Grécka sa výrazne zvýšil.

Počet migrantov smerujúcich do Európy cez východné Stredomorie rastie

Čoraz väčšie počty nelegálnych prisťahovalcov prichádzajú od začiatku tohto roka do Európy cez Turecko a Grécko. Počet pokusov migrantov preplaviť sa cez východné Stredomorie sa zvýšil o viac ako 500 percent oznámila Agentúra Európskej Únie pre ochranu vonkajších hraníc.

SkryťVypnúť reklamu

"Od 1. januára sme zaznamenali okolo 100-tisíc neoprávnených prekročení vonkajšej hranice EÚ, oproti 40-tisíc prípadom v rovnakom období minulého roka," oznámil v stredu šéf agentúry agentúry Fabrice Leggero.

O azyl na Slovensku žiadalo iba vyše tristo ľudí

V posledných mesiacoch je jednou z členských krajín, ktoré zažívajú najväčší nápor migrantov, Maďarsko. Podľa údajov Európskeho azylového podporného úradu v roku 2014 bolo Maďarsko piatou krajinou Únie s najvyšším počtom žiadateľov o azyl (42.775).

Z 30 sledovaných krajín (Únia, Nórsko a Švajčiarsko) sa na predposlednom mieste ocitlo Slovensko s 330 záujemcami o azyl. Menší záujem bol už iba o Estónsko (155).

Zaradenie Maďarska na mapu krajín najviac vystavených migračným tlakom vysvetľuje vysoký príliv utečencov z Kosova a krajín západného Balkánu. Štatistiky EASO naznačili, že v januári tohto roku 33 percent žiadostí o azyl prišli práve z balkánskych krajín, ktoré nie sú členmi Únie.

SkryťVypnúť reklamu

Profil migrantov sa mení

Tlak Balkáncov na krajiny Únie bol začiatkom roka vyšší ako súhrnný počet žiadostí zo Sýrie, Afganistanu, Iraku a Pakistanu, pričom najvyšší záujem mali o Nemecko a na druhom mieste ich záujmu bolo Maďarsko.

Leggero z agentúry taktiež spomenul veľmi silným tlak na maďarskej hranici, zdôraznil však, že obzvlášť dôležité zostávajú dve hlavné imigračné trasy: cez centrálne Stredomorie z Líbye na juh Talianska a potom cez východné Stredomoria a z Turecka do Grécka.

Nárast migrantov putujúcich cez Egejské more (o 550 percent) podľa Leggera odráža meniaci sa profil migrantov, keď viac ako polovicu žiadateľov o medzinárodnú ochranu v podobe azylu predstavujú Sýrčania.

Na druhej strane, sa badateľne znížil počet Sýrčanov prichádzajúcich do Talianska cez Líbyu. Tu však rapídne pribúdajú prisťahovalci zo subsaharskej Afriky, ktorých možno označiť za prevažne ekonomických nelegálnych utečencov.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavne Nemecko, Taliansko a Francúzsko

Podľa údajov agentúry väčšina prisťahovalcov (podľa krajín a regiónov, ktoré najviac generujú utečencov) túži nájsť nový domov v Nemecku.

Výnimkou sú utečenci z Mali, ktorých láka Taliansko a z Konžskej demokratickej republiky, ktorí smerujú do Francúzska. Ďalšími krajinami, ktoré predstavujú cieľovú destináciu pre utečencov, sú Švédsko, Dánsko, Rakúsko, Belgicko, Holandsko, ale aj Maďarsko.

Utečenecká kríza vo svete

Ilustračné foto

OSN varovala, že prílev migrantov by mohol destabilizovať Afganistan.


TASR
Ilustračné foto.

Väčšina je z z vojnou zasiahnutých krajín Blízkeho východu a severnej Afriky.


TASR 3
Súvisiace témy: Európska únia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Tridsať rokov učí ľudí šoférovať. Čo je problém dnešných vodičov?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  2. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 19 790
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 052
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 212
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 859
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 968
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 671
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 587
  8. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac 1 582
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Otrasy pocítili aj obyvatelia.


TASR
Aténska Akropola

Akropola priťahuje denne desaťtisíce návštevníkov.


TASR
Ilustračné foto

Niekoľko ľudí utrpelo zranenia.


TASR
Argentínsky prezident Javier Milei.

Právomoci jej pred rokom udelil parlament.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu