SME

Holandský diplomat: Slováci predsedníctvo zvládnu

Holandský diplomat: Slováci predsedníctvo zvládnu

Predsedníctvo v EÚ už o pol roka prevezme Holandsko. Nasledovať budú Slováci. Holandský diplomat ROBERT DE GROOT, ktorý má predsedníctvo na starosti, pre SME hovorí, že úlohu zvládneme.

Predsedníctvo v EÚ už o pol roka prevezme Holandsko. Nasledovať budú Slováci. Holandský diplomat ROBERT DE GROOT, ktorý má predsedníctvo na starosti, pre SME hovorí, že úlohu zvládneme.

TEXT: Pavol Štrba

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Holandsko je súčasťou takzvaného predsedníckeho tria. Môžete nám v skratke opísať, čo stojí za myšlienkou tria a o čo vlastne ide?

Trio má svoj základ v Lisabonskej zmluve. Členské štáty EÚ sa v tom čase dohodli, že chcú väčšiu kontinuitu medzi jednotlivými predsedníctvami. Aby sa pokúsili pracovať na programe v rámci troch po sebe nasledujúcich krajinách. Myslím si, že to je dobrá myšlienka. A dúfam, že aj v budúcnosti sa nám podarí naplniť jej význam. Teda zachovať kontinuitu v rámci presadzovania jednotlivých agend..

Ďalšie trio pozostáva z Holandska, Slovenska a Malty. Z viacerých hľadísk sú to veľmi rozdielne krajiny. Holandsko je rozvinutá západná demokracia, Slovensko postkomunistický malý štát, Malta maličký ostrov. Majú všetky tri krajiny rovnaké ciele?

Všetci sme členmi Európskej únie, takže všetci máme aj podobné ciele. Samozrejme, že každý členský štát kladie dôraz na niečo iné. Ale naším hlavným cieľom je, a na tom sme sa dohodli aj v rámci celej európskej dvadsaťosmičky, strategická agenda. Takže ktokoľvek bude viesť predsedníctvo, musí vychádzať najmä z tejto agendy. Či už je to Holandsko, Malta, alebo Slovensko, náš kolektívny cieľ je rovnaký.

Narazili ste v rámci prebiehajúcich rokovaní tria aj na nejaké sporné otázky?

Neexistujú žiadne nezhody, snažíme sa len zistiť, akými otázkami sa budeme zaoberať od roku 2016 až do polovice roku 2017. A ako ich zoradíme. Tak, aby sme spoločne dosiahli splnenie čo najväčšieho počtu z nich.

Snažíme sa presadzovať všetky tie priority, ktoré sa nachádzajú v strategickej agende Európskej rady. V prvom rade je to riešenie nezamestnanosti a podporenie hospodárskeho rastu. Je to tiež zlepšenie vymožiteľnosti práva, zefektívnenie trhu práce, atď. Tieto priority sú rovnaké. A nezabúdajme, že predsednícka krajina predsedá všetkým stretnutiam. Nie je to osobná agenda. je to agenda všetkých 28 krajín a celej únie. Vašou úlohou je to, aby ciele, na ktorých sa dohodli všetci, boli dosiahnuté. Takže program tria je niečo, čo sa dá na stôl, ale musí sa na tom dohodnúť všetkých 28 krajín.

Aký bude rozdiel medzi týmto triom, ktoré únii stále predsedá a nasledujúcim triom, ktoré odštartuje začiatkom roka práve Holandsko?

Rozdiel bude už len v tom, že predošlé trio sa začalo ešte za vlády predošlej Komisie. Už takmer pol roka máme novú Európsku komisiu. Takže toto bude prvé plné trio pod novou komisiou. S novou strategickou agendou a s novým pracovným programom. Takže v podstate bude prví, čo začnú presadzovať program novej EK. Najskôr my, potom preberie žezlo Slovensko a napokon Malta.

V Európskej únii je množstvo politikov, ktorí kritizujú samotnú myšlienku predsedníctva. Je vraj príliš drahé a nedisponuje žiadnymi reálnymi právomocami. Čo by ste týmto politikom odkázali?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3R8X na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu