BRUSEL. Väčšina Európanov označuje svoju finančnú situáciu ako najväčší zdroj nespokojnosti, ďalší by chceli svoj čas využívať inak, vyplýva z novej štúdie Eurostatu o kvalite života.
Eurostat, štatistický úrad Európskej únie, sa vo svojej štúdii snaží nájsť iné nástroje, ako je hrubý domáci produkt, na zmeranie kvality života obyvateľov, napísala v pondelok agentúra DPA.
Obyvatelia Únie mali v prieskume označiť na stupnici od nula (úplne nespokojný) do desať (úplne spokojný) svoju spokojnosť s finančnou situáciou.
V priemere ju ohodnotili známkou šesť. Najnižší výsledok bol zaznamenaný v Bulharsku (3,7), najvyšší v Dánsku a Švédsku (7,6). V Grécku bol výsledok 4,3.
Za finančnou situáciou sa ako zdroj nespokojnosti umiestnilo využitie času. Priemerný výsledok bol 6,7.
Za naopak najväčší zdroj spokojnosti označila väčšina respondentov osobné vzťahy. Jediné výnimky tvorili Belgicko a Fínsko, kde boli obyvatelia okrem vzťahov najspokojnejší s bývaním.
Slováci zhodnotili svoju celkovú kvalitu života známkou 7,0. Najspokojnejší boli s osobnými vzťahmi (7,9) a najnespokojnejší s finančnou situáciou (5,5).
Celkovo najspokojnejší so životom sú Dáni, Švédi a Fíni (8,0). Na druhom konci rebríčka sa nachádza Bulharsko (4,8).