Súčasťou výstroja, pochádzajúcej z Bieloruska, boli prilby, uniformy a komunikačné zariadenia.
Skonfiškovaných 12 metrických ton vojenskej výstroje prišlo do Libanonu v nedeľu v noci na palube letu z bieloruskej metropoly Minsk. Tranzitný kontraband mal putovať ďalej do Iraku po súši cez Sýriu.
Iracký tlačový atašé v Bejrúte uviedol pre americkú agentúru Associated Press (AP), že Irak nemá absolútne nič spoločné s daným výstrojom ani s jeho dovozcami. Podľa jeho slov nasledovné vyšetrovanie vylúči akúkoľvek angažovanosť jeho krajiny, a správy o konfiškácii neovplyvnia vzťahy Iraku s Libanonom.
Angažovanosť na pašovaní poprela aj bieloruská strana. "Ministerstvo zahraničných vecí Bieloruska vylučuje možnosť dodávky tovaru dvojakého použitia do Iraku. Bielorusko v tomto prísne dodržiava prijaté medzinárodné normy," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí v Minsku Andrej Savinych. Pripustil však, že dodávka mohla byť poslaná cez Minsk z tretej krajiny. Bieloruské ministerstvo obrany sa k incidentu nevyjadrilo.
Na letisku v Bejrúte vzbudili podozrenie colníkov škatule s označením "chrániče hlavy". Kontrola ich obsahu v tranzitnom hangári letiska odhalila, že sú v nich ukryté vojenské prilby, uniformy a komunikačná výstroj.
Celkovo zhabala libanonská armáda 300 prilieb určených pre tankovú posádku a 240 súprav bezdrôtovej komunikácie pre tanky. Výstroj mala byť prevezená do Iraku po súši zamaskovaná ako zásielka potravín.
Polícia zatkla aj dvoch Libanončanov, ktorí boli označení ako dovozcovia zásielky, a odviedla ich na vypočúvanie. Obaja dostali pokutu vo výške 240 miliónov libanonských libier (160.000 amerických dolárov) za falošné colné prehlásenie. Podľa libanonských zákonov môže importovať vojenskú výstroj len štát.
Odhalenie kontrabandu určeného pre Irak je prvým prípadom na bejrútskom letisku. Libanon má s Irakom dobré vzťahy a v ostatných rokoch zvýšil vývoz potravín do Bagdadu.