Kyjev 14. januára (TASR) - Snahu Ukrajiny o vstup do Európskej únie plne alebo prevažne podporilo 69 percent účastníkov prieskumu Inštitútu politiky, proti nevyhnutnosti tejto integrácie sa vyslovilo 14 percent a nevedelo sa vyjadriť 17 percent opýtaných z 2000 respondentov.
S vytvorením politického zväzu Ukrajiny s Ruskom zároveň súhlasilo vyše 65 percent osôb, proti bolo necelých 28 percent a nerozhodných bolo sedem percent.
V prípade možného členstva krajiny v NATO tesne prevažujú odporcovia. Za pripojenie krajiny k aliancii sa vyslovilo viac ako 37 percent, proti 41 percent a názor na túto otázku nemalo 22 percent osôb.
Za najväčšiu historickú a politickú osobnosť v ukrajinských dejinách 27 percent účastníkov prieskumu Inštitútu politiky označilo hajtmana Bohdana Chmeľnického, najvyššieho veliteľa ukrajinských kozákov a vodcu povstania proti poľskému útlaku v 17. storočí.
Za ním je s vyše piatimi percentami iný hlavný ukrajinský kozácky veliteľ Ivan Mazepa. Ten začiatkom 18. storočia prešiel na stranu vojska švédskeho kráľa Karola XII. krátko pred prehratou Poltavskou bitkou s armádou ruského cára Petra I.
Ďalšie miesta v tejto kategórii obsadili národný básnik 19. storočia Taras Ševčenko a prvý prezident Ukrajiny po získaní štátnej nezávislosti v roku 1991 Leonid Kravčuk.
Taras Ševčenko bol najväčšou kultúrnou osobnosťou v ukrajinskej histórii so 42 percentami hlasov so značným odstupom pred ďalšími literátmi a svojimi následníkmi Lesjou Ukrajinkou a Ivanom Frankom. Najvýraznejšou vedeckou osobnosťou boli Borys Paton a Nikolaj Amosov.
(spolupracovník TASR Martin Benko) dem