New York 14. januára (TASR) - Americká administratíva v rámci svojej globálnej kampane proti terorizmu zatvára oči pred porušovaním ľudských práv, uvádza sa v dnes zverejnenej výročnej správe organizácie monitorujúcej stav ľudských práv vo svete - Human Rights Watch (HRW).
Washington ignoruje prípady porušovania ľudských práv svojimi strategickými partnermi, akým je napríklad Saudská Arábia, Pakistan a niektorí poľní velitelia v Afganistane, tvrdí nezávislá mimovládna skupina so sídlom v New Yorku.
"Spojené štáty nie sú ani zďaleka najväčším porušovateľom ľudských práv. Washington má však dnes takú moc, že keď bagatelizuje normy ľudských práv, v celosvetovom meradle poškodzuje vec ľudských práv," vyhlásil šéf organizácie Kenneth Roth.
Podobne ako USA, európske krajiny sa "prakticky vzdali" úsilia o vyvíjanie tlaku na Rusko - spojenca v boji s terorizmom - kvôli jeho brutálnej vojne v Čečensku, konštatuje HRW v Svetovej správe 2003, kde hodnotí stav dodržiavania ľudských práv v minulom roku.
Prehľad s rozsahom 558 strán, ktorý pokrýva hodnotenie situácie v 58 krajinách, poukazuje aj na zlepšenia v priebehu roku 2002 - napríklad formálne ukončenie vojen v Angole, Sudáne a Sierra Leone, ako aj mierové rokovania na Srí Lanke.
Na zoznam negatívnych trendov správa zaraďuje násilnosti v indickom štáte Gudžarát, ako aj zabíjanie civilistov vo vojnách v Kolumbii, Konžskej demokratickej republike (bývalom Zaire) a v izraelsko-palestínskom konflikte.
Rovnako ako v minulých rokoch HRW skritizovala vlády Číny, Kuby, Iránu, Iraku, Libérie, Mjanmarska (Barmy) a Vietnamu za ich "mimoriadne represívnu politiku".
Organizácia však svoju kritiku sústredila na USA, ktoré podľa názoru autorov správy ignorujú štandardy ľudských práv pri zaobchádzaní s osobami podozrivými z terorizmu a zajatcov z Afganistanu.
Americká vláda sa tiež "aktívne pokúsila podkopať" iniciatívy ako vytvorenie Medzinárodného trestného súdu (ICC) a zavedenie nového celosvetového inšpekčného režimu na prevenciu mučenia, tvrdí HRW.
Washington podporoval indonézsku armádu napriek jej prehreškom z minulosti, represívny saudskoarabský režim a pakistanského lídra generála Parvíza Mušarráfa, ktorý sa k moci dostal vojenským prevratom. Tiež zľahčoval represie Pekingu proti moslimom v provincii Sin-ťiang na severozápade Číny.
"Aby ste mohli bojovať proti terorizmu, potrebujete podporu ľudí v krajinách, kde teroristi žijú. Spriateľovanie sa s utláčateľskými vládami je ťažko cestou pre budovanie týchto spojenectiev," povedal Roth.
V súvislosti s možnou vojnou USA proti Iraku HRW vyhlásila, že v tejto otázke nezaujala žiaden postoj, vyzvala však všetky strany, aby sa držali medzinárodného humanitárneho práva.
"Spojené štáty by mali zabezpečiť, že ich miestni spojenci sa v prípadnej irackej vojne neuchýlia k zabíjaniu z pomsty alebo odvetám proti civilistom," uvádza sa vo vyhlásení HRW.
"A administratíva (prezidenta USA Georgea W.) Busha by mala vyvíjať tlak na susedov Iraku, napríklad Turecko, Jordánsko a Irán, aby nechali svoje hranice otvorené pre utečencov," dodala HRW.